Söğütköy, Marmaris

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Söğütköy, Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı bir mahalleüdür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Söğüt mahallesine Bozburun’dan ya da Bayır mahallesinden ulaşılabilir. Söğüt mahallesi, Bozburun yarımadasının uç ve biraz da sapa noktasında. Bu nedenle turizm trafiğinin önemli ölçüde dışında kalmış. Buna rağmen köy çarşısı oldukça canlı. Köylüler turizmin bilincinde, yardımcı olmaya çalışıyorlar, ilgi gösteriyorlar.

Söğüt mahallesinin 1 km güneybatısında, okulun biraz arkasındaki tepecik üzerinde Thyssanos yerleşimi kalıntıları vardır. Kazı yapılmamış antik yerleşimde kalıntılar birkaç duvar parçasından, temel izlerinden ve tepenin arka yüzündeki duvar kalıntılarından ibaret. KIRAN GÖLÜ Marmaris'in güneybatısında, güneyde Loryma liman kentine komsu olan 30 m çapındaki bir kuru göl yakınında yer alan yerleşime deniz yoluyla ulaşım mümkündür. Bozuk kale limanında sona eren deniz yolculuğundan sonra kalıntılara 2 saatlik bir tırmanışla ulaşılmaktadır.

1995 yılında sunağı da korunmuş olan tapınak, tiyatro yapıları ile işlevleri henüz kesin olarak bilinmeyen 5 yapı kalıntısı daha belirlenmiştir. Ayrıca bölgeye özgü, basamaklı piramit mezarları ve üstleri, beşik çatı biçimli kapaklarla örtülmüş büyük blok taslardan yapılmış oda mezarlara rastlanmaktadır.

TYMNUS

Saranda'nin kuzeybatı yakasında Sögüt Köyü'nün yakınında yer almaktadır. Burada, Zeus ve Hera Dini Kültü olduğu yazıtlardan öğrenilmektedir. Ayrıca kurban edilen hayvanların dağıtımını yapan din adamları için bir stoa bulunmaktadır. Stoa içinde ateş yakmanın ve çivi çakmanın yasak ve cezasının 100 Drahmi olduğu yine yazıtlardan öğrenilmiştir.

LORYMA

Loryma Antik kenti Taslica, Bozukkale yakınında, Karaburun üzerinde yer almaktadır. Kente ulaşım, Bozukkale limanına kadar deniz yoluyla yapılmaktadır. Daha sonra kalıntılara kadar bir saati aşkın bir süre tırmanmak gerekmektedir.

MÖ 4. yüzyılda Rodos'un karşı yakası "Rodos Peraia'si" kentleri içinde önemli bir merkezdir. Büyük bir koya sahip olan antik kentte Alman Arkeolog Dr. Winferd HELD başkanlığında bilimsel yüzey araştırmaları 1995 yılından beri sürdürülmektedir. Küçük bir kent olan Loryma MÖ 7 yüzyılda kurulmuştur. Arkaik ve Klasik dönemlere tarihlenen iki evreli bir surla çevrilmiştir. SARANDA Marmaris ilçesine 45 km. uzaklıkta, Söğüt Köyü güneyinde Sömbeki Körfezi doğusunda yer alan Saranda'ya virajlı bir yolla ulaşılır. Polygonal duvarlı bir akropol kalıntısı vardır. Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde kesintisiz iskan edilmiştir TYMNUS Saranda'nin kuzeybatı yakasında Sögüt Köyü'nün yakınında yer almaktadır. Burada, Zeus ve Hera Dini Kültü olduğu yazıtlardan öğrenilmektedir. Ayrıca kurban edilen hayvanların dağıtımını yapan din adamları için bir stoa bulunmaktadır. Stoa içinde ateş yakmanın ve çivi çakmanın yasak ve cezasının 100 Drahmi olduğu yine yazıtlardan öğrenilmiştir.

Thyssanos, Bodrum Bozburun yarımadasında bir kıyı kentidir. Bozburun’a 15 km uzaklıktaki Söğüt mahallesinin güney-batı yamacındadır.

Thyssanus sözcüğünün Luwi veya Karia dilinden geldiği ve Helen dilinde çarpıtıldığı sanılmaktadır. Prof. Bilge Umar’a göre “saçaklı” veya “püsküllü” anlamındadır.

Kentin tarihi ve kuruluşu ile ilgili bilgiler çok yetersizdir. Bazı yazıtlarda ismi geçerse de 1950’den sonra Batı Anadolu’da uygulanan yol çalışmalarında kentle ilgili kalıntılar ortadan kaldırılmıştır.

Günümüze birkaç duvar kalıntısı ve temel izlerinden başka bir şey gelememiştir. Bununla beraber yörede kazılar yapılmadığından kentle ilgili kalıntı veya buluntuların toprak altında kalmış olabilecekleri de düşünülmelidir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Marmaris'in örnek gösterilen yörük köylerindendir.Köy halkını değişik bölgelerden gelen Türkmenler oluşturur(örnek: Kazdağları,Burdur,Ankara,Manisa...).Mahallede Tahtacı Türkmeni ve Tatar azınlık aileler mevcuttur. Mahallenin çok eski olmamakla birlikte yerleşik bir düzeni vardır. mahallenin düğün merasimleri özellikleri görülmeye değer. Düğünler de pişirilen buğdaydan yapılan keşkek çok meşhurdur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımada üzerinde kurulu söğüt mahallesi dağların denizlere dik şekilde uzanan yamaçlarında yerleşime açılmıştır.düz ve geniş arazi yok denecek kadar azdır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 2500
2002 2473
1997 1876

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy hızla turizm konusunda gelişmekte; mahallenin iki sahil mahallesi olan Kızılyer ve Cumhuriyet Mahallelerine küçük çapta pansiyonlar, balık restaurantları açılmıştır.Çalışan kesimin çoğu yazın turizm sektöründe çalışmaktadır. Mahallede ayrıca badem keçiboynuzu kekik adaçayı bal incir gibi tarım ürünleri halka geçim kaynağı olmaktadır.

Son yıllarda hızla keçiboynuzu pekmezinin ne kadar faydalı olduğu anlaşıldığı için mahallede talep üzerine keçiboynuzu pekmezi yapılmaktadır.

Ayrıca mahallede yat turizmine uygun yat üretimi yapan tersane de mevcuttur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilkokul ve ortaokul vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.PTT acentesi vardır. Aile Hekimliği vardır.Bir ebe hemşire ve bir doktor görev yapmaktadır. Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.Mahallede bir adet camii vardır.