Çetibeli, Marmaris

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çetibeli
—  Mahalle  —
Muğla'nın Türkiye'deki konumu
Muğla'nın Türkiye'deki konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Muğla
İlçe Marmaris
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İklim türü Akdeniz iklimi
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0252
İl plaka kodu 48
Posta kodu 48700
İnternet sitesi:

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Muğla ve çevresine önceleri Leleplerle birlikte Sesif’ in torunu Karisa Avr başkanlığında bir kavim geldi. Bunlara Karisa denildi. Daha sonra bölgeye gelen (M.Ö. 3400) kavmin başında Aros'ta hakim Foroneus'un yerine geçen oğlu Kar vardı. Böylece Kar'ın adından dolayı Muğla bölgesine Karia denildi. Anadolu kavimlerinin Truva savaşında yenilmesinden sonra Ege adaları ve kıyılarında yeni koloniler kuruldu. Yeni gelenler üç koldan Muğla topraklarına girdiler. Bunlardan Dor'lar (M.Ö.1000)'de Muğla'nın güney kıyılarında egemenliklerini kurdular. Daha sonra Persler Lydia devletini yıkarak Miletos şehrine doğru harekete geçtiler. Muğla ve dolaylarındaki şehirleri aldılar. Muğla 'da bir satraplık kurdular. Satraplığa da Karia soyundan gelen krallar tayin ettiler. Böylece Muğla yöresine Karia soyundan gelen krallar egemen oldular. Ancak sonraki yıllarda bu topraklar Roma'nın bir eyaleti konumuna geldi (M.Ö. 133). Türklerin Anadolu'ya girmeleriyle 1074 yılında Türk orduları Muğla'ya doğru yola çıktı. Menteşe bey komutasındaki ordu (1284)'te Muğla'yı ele geçirdi. Böylece Muğla Menteşe diye anılmaya başlandı. Menteşe ili 14. yüzyıl sonlarında I.Beyazıt tarafından zapt edildi. Timur istilasından sonra da Osmanlı egemenliğine girdi (15. YY). Anadolu eyaletine bir sancak olarak bağlandı. I. Dünya savaşı sonrası imzalanan Sevr anlaşmasına dayanarak İtalyan'lar Muğla'ya girdiler. Egedeki Yunan işgaline karşı Muğla uzun yıllar savaşacaktı. Cumhuriyetin ilanı ile 1923'te Muğla şehir oldu. Muğla Yörük Ali efesiyle Kuvayı-Milliye'ye sağladığı büyük destekle o yıllardaki felsefesini şöyle yankılandırdı: "Gerekirse bin defa öleceğiz ve gerekirse bin defa dirileceğiz". Böylece Muğla ili ile birlikte Çete Beli diye ün bırakan bu direniş merkezlerinden biri, 19 yılına kadar Çetibeli olarak Gelibolu (Çamlı) mahallesine bağlı bir mahalle iken; 19 yılından beri ÇETİBELİ köy konumuna gelmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çetibeli sınırları doğuda Erenbaşı (Ferik) - Gökçe mahallesi, Batıda Çamlı mahallesi, Kuzeyde Gökova körfezi, Güneyde Balan dağı ile sınır çizer.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000
1997

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.