Ryzom

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ryzom
Ryzom logo.jpg
Yayımcı Winch Gate
Yapımcı Winch Gate
Besteci Frédéric Motte Bunu Vikiveri'de düzenle
Motor NeL
Platformlar Microsoft Windows, GNU/Linux, Mac OS X
Çıkış
  • AB: 16 Eylül 2004

  • ABD: 19 Eylül 2004
Türler Fantastik, Bilimkurgu MMORPG
Mod Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Ryzom, bağımsız Fransız Nevrax firması tarafından geliştirilen bir MMORPG, yani devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunudur. The Saga of Ryzom ismi ile de bilinen bu oyun 2004 senesinde yayınlanmış olup, Atys sanal gezegeninde fantastik ve bilimkurgu unsurları içeren bir ortam sunmaktadır.

2005 yılında MMORPG.com sitesinin En iyi öykü[1] ödülünü kazanmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Nevrax 2000 yılında Ryzom'u geliştirmeye başlamıştır ve adı NeL (Nevrax Library) olan oyunun motorunu GNU GPL lisansı altında yayınlamıştır. 2006'da, ekonomik sorunların ardından bazı Nevrax çalışanları, oyuncuları ve Özgür Yazılım Vakfı oyunu özgür yazılım yapmak amacıyla bağış toplama kampanyası başlatmış ve Özgür Yazılım Vakfı bu kampanyaya 60 bin dolar tutarında bağışla katılma taahhüdünde bulunmuştur. Ancak, Paris Ticaret Mahkemesi Nevrax şirketini web tarayıcıları için tasarlanan oyunlarda uzmanlaşmış GameForge şirketine satılmasına onay vermiştir. GameForge şirketinin 2007 yılında iflasının ardından Ryzom forumları ve oyunu kademeli olarak, Kıbrıslı Winch Gate firması tarafından tekrar kullanıma sunulmuştur.

6 Mayıs 2010 tarihinde, Winch Gate Properties Ltd tüm kaynak kodu ve görsel unsurların özgür lisanslar altında açık kaynak olarak dağıtıma sunulduğunu duyurmuş ve Özgür Yazılım Vakfı ile bu unsurları barındıran ve geliştirmeye olanak veren bir site açmıştır. Bunun ardından 30 Kasım 2010 tarihinde oyunun GNU/Linux sürümü yayınlanmıştır.

9 Mart 2011 itibarıyla Ryzom'un indirilmesi ve oynamak ücretsizdir, ancak bu şekilde 125. seviyeyi geçmek mümkün değildir. 125. seviyeden sonra deneyim kazanabilmek için abone olmak gerekmektedir.

Oyun dünyası[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun geçtiği sanal Atys gezegeni, normal gezegenlerin tersine bir atmosfer ve ekosistem barındırabilecek kadar büyük, çok karmaşık dal ağları içeren dev bir ağaçtan oluşmaktadır.

Dört değişik insansı ırk asırlar önce Atys'de yaşamaya başlamışlardır, ancak bunun nasıl ya da neden meydana geldiği bilinmemektedir. Her ırk beğendikleri iklimlere yerleşmiş ve diğer ırklarla ilişkileri sınırlı tutmuşlardır. Bu dört insansı ırk ile müşfik ilikiler kuran ancak birbirlerine düşman olan çok daha gelişmiş iki ırk, Karavan ve Kamiler olarak bilinir. Kamilerin medeniyeti sihire dayalıyken Karavanlar teknoloji kullanırlar. Kamiler oynamayı sevmeleri, şakacı olmaları ve Atys'in korunmasına çok önem vermeleriyle dikkat çekerken, Karavanlar daha gizli, üslerinden ve cihazlarından hiç uzaklaşmamalarıyla bilinirler.

2481 senesinde insansı ırklar böcekleri andıran Kitinlerin, Atys'in kök bölgesinden kaza ile salıverilmelerinin sonucu olarak büyük bir yıkıma uğramışlar ve hayatta kalmayı başarabilenler, 2485'de hep beraber, uzak bölgelerde tek bir toplum kurmaya girişmişlerdir. Bunun ardından bütün bir bölgeyi yaşanmaz kılabilen ve buradaki canlıları deliye döndüren "Goo" hastalığı ortaya çıkmıştır. Oyun çıktığında sanal dünyanın tarihi 2525 yılıdır.

Nevrax ekibi Atys'in gerçekçi olması için yaratıklara özel bir yapay zekâ geliştirmiştir ve bunun sonucu olarak bazı yaratıklar göç ederken, diğerleri sürü halinde toplanırlar. Etoburlar baka yaratıkları besin ihtiyacı nedeniyle avlarlar, bazı avcılar da örneğin kurtlar gibi gruplar halinde avlanırlar.

Oyunda ayrıca değişen hava şartları ve mevsimler de bulunmaktadır. Hava durumu yağmur, kar ve rüzgar etkileri içerir. Mevsimlere göre hayvanların göçleri ve toplanabilecek ham maddeler değişmektedir. Her mevsim dört gerçek gün sürer.

Güncellemeler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • The Saga of Ryzom Eylül 2004'te piyasaya sürülmüş ve bunun ardından güncellemeler bölümler halinde oyunun sürecine eklenmiştir.
  • Birinci bölüm Değişen Zamanlar ismiyle 1 Ekim 2004 tarihinde çıkmış ve oyuncuların yarattığı nesneleri satabilen tüccarlar eklemiştir.
  • İkinci bölüm üç parça olarak 13 Aralık 2004 ile 13 Ocak 2005 tarihleri arasında sürülmü ve ansiklopedi sistemiyle binek hayvanları eklemiştir.
  • Üçüncü bölüm 19 Aralık 2005 tarihinde çıkmış ve PvP üsleri ile ün sistemine değişiklikler getirmiştir.
  • Ryzom Ring isimli genişleme paketi Ekim 2006 tarihinde çıkmış ve oyunculara kendi içeriklerini senaryo biçiminde yaratma olanak vermiştir. Bu genişleme paketi içerik tasarımı yapmaya yaran bir WYSIWYG editör içerir. İçerik tasarımı sona erdiğinde oyuncular bunu oyunun sunucularına yükleyip, diğer oyuncuların bu alanlara her ırkın başkentindeki terminallerden girmelerine olanak verebilirler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Awards - 2005 Reader's Choice Award Winners". MMORPG.com erişimtarihi=2011-03-29. 5 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi.