Rus Bilimler Akademisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rus Bilimler Akademisi
Rusya Bilimler Akademisi
Moskova Merkez Binası
Harita
Kuruluş1724
BaşkanGennady Krasnikov[1]
KonumMoskova, Rusya
Web sitesihttp://www.ras.ru/

Rusya Bilimler Akademisi (RBA) (RusçaРосси́йская акаде́мия нау́к (РАН) Rossíiskaya akadémiya naúk) Rusya ulusal akademisidir. Bu akademi bütün Rusya Federasyonu sınırları içerisinde, bilimsel araştırma enstitüleri ağına ve buna ek olarak kütüphaneler, hastaneler ve yayın organları gibi sosyal ve bilimsel birimlere de sahiptir.

Emperyal Sankt-Petersburg Bilimler Akademisi'nin ilk karargâhı - Kunstkamera, Sankt-Peterburg.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Gottfried Leibniz'in tavsiyesi üzerine Büyük Petro tarafından Sankt-Peterburg'da 8 Şubat 1724 tarihinde kuruldu.[2] Başlangıçta isimi Sankt-Petersburg Bilimler Akademisi (RusçaПетербургская Академия наук) idi. Tarihte adı pek çok defa değişen akademinin 1747-1803 tarihleri arasındaki ismi Emperyal Bilim ve Sanat Akademisi (Императорская Академия наук и художеств) idi. 1836 yılından Rus İmparatorluğu sonu olan 1917 tarihine dek adı Emperyal Sankt-Petersburg Bilimler Akademisi (Императорская Санкт-Петербургская Академия Наук) idi.

Rusya Bilimler Akademisi 8 Şubat 1724 tarihinde Sankt-Petersburg Bilimler Akademisi adı altında Büyük Petro tarafından kuruldu.

Emperyal Sankt-Petersburg Bilimler Akademisi[değiştir | kaynağı değiştir]

1841 yılında ise o zamanki adı Emperyal Sankt-Petersburg Bilimler Akademisi olan bu akademi ile Rus Akademisi birleştirildi.

Amacı[değiştir | kaynağı değiştir]

Merkezi Moskova'da bulunan akademi, Rus hükûmeti tarafından sivil, bağımsız ve kâr amacı gütmeyen[3] bir kurum olarak belirlenmiştir.

Akademi güncel rakamlarıyla, yaklaşık 1000 enstitü ve 50 bin araştırma görevlisini barındırmaktadır.

Federasyonun akademik alt birimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Gennady Krasnikov elected new President of the Russian Academy of Sciences". Novye Izvestia. 20 Eylül 2022. 24 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Sagdeyev, R. Z.; Shtern, M. I. "The Conquest of Outer Space in the USSR 1974". NASA. NASA Technical Reports Server. 15 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2011. 
  3. ^ General information about the Academy 24 Eylül 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (in Russian)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]