Rudolf Beran

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rudolf Beran
Çekoslovakya Başbakanı
Görev süresi
1 Aralık 1938 - 27 Nisan 1939
Yerine geldiği Jan Syrový
Yerine gelen Jan Šrámek Sürgündeki hükûmet
Alois Eliáš Bohemya ve Moravya Protektorası
Kişisel bilgiler
Doğum 28 Aralık 1887(1887-12-28)
Pracejovice, Strakonice, Bohemya Krallığı
Ölüm 23 Nisan 1954 (66 yaşında)
Leopoldov Hapishanesi, Çekoslovakya

Rudolf Beran Çek siyasetçi. Çekoslovakya'nın Nazi Almanyası tarafından işgalinden hemen önce ve sonrasında Bohemya ve Moravya Protektorası deklare edilmeden ülkesinin başbakanlığını yapmıştır. Çekoslovak Çiftçi ve Köylü Cumhuriyetçi Partisi'nin 1933'ten itibaren lideridir ve Cumhurbaşkanı Emil Hácha tarafından 1 Aralık 1938'de başbakan olarak görevlendirilmiştir.

Beran'ın demokrasiye karşı kararsız bir tutumu olmuştur. Münih Antlaşmasından sonra Almanları barışçı yollarla ikna etmek umuduyla ülkenin sosyalist olmayan tüm partilerini Ulusal Birlik Partisi adı altında tek bir partide toplayarak liderliğine geçti. Basına katı bir sansür uyguladı. Ancak Slovakların ve Ruthenyalıların uzun süredir var olan özerklik isteklerine boyun eğdi. Yine de bu önlemlerin hiçbiri 14 Mart'ta Slovakya'nın birlikten ayrılmasına ya da bir gün sonra Nazi Almanyasının ülkenin geri kalanını işgaline engel olamamıştır. 27 nisan 1939'da emekli olana kadar Bohemya ve Moravya Protektorası'nın ilk başbakanı olarak görev yapmıştır. Emekli olduktan sonra çiftliğine yerleşmiştir. II. Dünya Savaşı sırasında Çek direnişçilerle bağlantıları olmuştur.

Savaştan sonra Beran işbirlikçi olarak komünist yetkililer tarafından tutuklanmış ve manipüle edilmiş siyasi bir duruşma sonrasında yirmi yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. 1954 yılında Leopoldov'da hapishanede ölmüştür.

Siyasi görevi
Önce gelen:
Jan Syrový
Çekoslovakya Başbakanı
1938-1939
Sonra gelen:
Jan Šrámek Sürgündeki hükûmet
Alois Eliáš Bohemya ve Moravya Protektorası