Romanya'da futbol

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Romanya'da en popüler spor olan futbol,.[1] Romanya Futbol Federasyonu (Federaţia Română de Fotbal, FRF) tarafından yönetilmektedir. Ülkenin millî takımı FIFA ile UEFA'nın resmi organizasyonlarına katılma hakkına sahiptir. En üst seviyedeki ligi Liga I olan ülkenin en çok lig şampiyonluğu kazanan kulübü FCSB'sir

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanya'nın başkenti ve en büyük şehri olan Bükreş, Rumen futbolunun gelişiminde de lokomotif görevini üstlendi ve ilk dönem Rumen futbol kulüplerinin en önemlileri de bu şehirde kuruldu. 1904 yılında kurulan Olympia București kulübünü 1910 yılında kurulan Colentina ve 1915'te açılan Venus kulüpleri izledi. İlk kurulan takımların bir kısmı da Ploiești şehrinde kuruldu. 1906'da Româno-Americană, 1909'da United Ploiești ve 1911'de de Prahova kulüpleri, Ploieşti kentinin yeşil sahalardaki temsilcileri oldular.

Romanya Futbol Federasyonu'nun 1909 yılında kurulmasından sonra, ulusal bir şampiyona organizasyonu da başladı. Olimpia, Colentina ve United Ploieşti'nin katılımıyla oluşan ve tek devreli lig usulüyle oynanan bu mini turnuva neticesinde Olimpia, Romanya'nın futboldaki ilk ulusal şampiyonu olarak tarihe geçti. Yıllar ilerledikçe, Bükreş ve Ploieşti kentlerinin dışında Temeşvar, Kaloşvar, Braşov, Arad gibi şehirlerde de kurulan futbol kulüpleri ulusal turnuvalarda temsil edilmeye başladı.

Romanya millî futbol takımı ise ilk maçına 8 Haziran 1922 yılında Belgrad'da Yugoslavya önünde çıktı ve Romanya bu maçı 2-1 kazanırken, ülkenin ilk millî golünü Ferenc Rónay kaydetti.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Romania". The Europa World Year Book. 2. Routledge. 2007. .