Roma'nın yedi tepesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Erken Roma döneminden yedi tepeyi gösteren bir harita

Roma'nın yedi tepesi, Tiber nehrinin doğusunda ve şehrin merkezinde yer alan tepeler topluluğudur. Erken Roma'nın, politik yaşamı, dini ve Roma mitolojisinde her biri bir figür olarak yer alan yedi tepesi şöyledir; Eski Roma'daki adı; Cermalus, Cispius, Fagutal, Oppius, Palatium, Sucusa ve Velia. Sonraki Roma'daki adı; Efsanelere göre şehrin orijinal yeri olan Palatino Tepesi'nde (Collis Palatinus) Romulus tarafından kurulmuştur. Geri kalan altı tanesinin günümüzde adları şöyledir; Aventine Tepesi (Collis Aventinus), Caelian Tepesi (Caelius), Capitol Tepesi (Capitolinus), Esquiline Tepesi (Esquilinus), Quirinal Tepesi (Quirinalis) ve Viminal Tepesi (Viminalis).

İsimlerini akılda tutabilmek için Quirinal ile başlayan bir yöntem geliştirilmiş olup şöyledir: İngilizceQueen Victoria Eyes Caesar's Awfully Painful Corns for the Quirinal, Viminal, Esquiline, Caelian, Aventine, Palatine and Capitoline Hills.

Başlangıçta ve geleneksel olarak tepeler küçük yerleşimcilerce işgal edilmiş olup Roma şehri olarak bilinen alan içinde gruplandırılmamış ya da tanımlanmamıştır. Yedi tepenin sakinleri bir seri dinî oyun sırasında birbirleriyle ilişki kurmaya başladılar. Roma şehrinde böylece başlangıçta ayrı olarak hareket eden gruplar, birlikte hareket etmeye başladılar. Tepeler arasındaki bataklık alanların drenajını yaparak fora ya da pazar alanları oluşturdular.

Şimdilerde oldukça meşhur olan Vatikan Tepesi (LatinceCollis Vaticanus), Tiber Nehri'nin kuzeybatısında olup Roma'nın yedi tepesinden birisi değildir. Bunun gibi kuzeydeki Pincian Tepesi (LatinceMons Pincius), batıdaki Janiculum Tepesi de (LatinceIaniculum) geleneksel yedi tepeye dahil değildir.

Şu anda Roma'nın yedi tepesinden beşi (Aventine, Caelian, Esquiline, Quirinal ve Viminal tepeleri) anıtlar, binalar ve parklar ile kaplıdır. Capitol'de Roma belediyesi bulunur, Palatino Tepesi ise arkeolojik alandır. Roma'nın yedi tepesinden biri olmayan Vatikan Tepesi, nehrin karşı tarafında bulunur.

Konstantinopolis'de aynı Roma gibi yedi tepe üzerine kurulmuş ve bu nedenle isimlerinden biri Yedi tepeli şehir'dir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]