Forum (Roma)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Roma, İtalya'daki Roma Forumu

Forum ( Latince: forum "açık havada kamuya açık alan",[1] çoğulu fora ;) bir Roma municipiumunda veya civitasta bir halk meydanıydı, esas olarak malların satışı amaçlıydı; yani bir anlamda çarşıydı. Forumda dükkanlar için kullanılan binalar ve açık tezgahlar için kullanılan stoalar bulunurdu. Birçok forum, yoldan sorumlu magistra tarafından bir yol boyunca ilerleyen uzak yerlerde inşa edildi; bu durumda forum, sahadaki tek yerleşim yeriydi ve Forum Popili veya Forum Livi gibi kendi adına sahipti.[2]

Bir forumun işlevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir pazar yeri olarak standart işlevine ek olarak, forum, büyük sosyal önemi olan bir toplanma yeriydi ve genellikle siyasi tartışmalar ve tartışmalar, buluşmalar, toplantılar ve benzerleri forumda düzemlenirdi. Bu durumda, forumun bir conciliabulum işlevi vardı.

Her municipiumun bir forumu vardı. Forum, Latin, İtalik, Etrüsk, Yunan, Kelt ya da başka bir kültürde sinokizm yapılan bir civitas'ın ilk inşa edilen yeridir. Sadece arkeolojiyle bilinen ilk forumlar, o dönemde bağımsız köyler arasında kurulmuştu. Roma Cumhuriyeti'nin yükselişinden sonra, Roma dünyasının en dikkat çeken forumu olan Roma'daki Roma Forumu, yeni bir inşaat modeli olarak öne çıktı. Geç Cumhuriyet genişlemelerinin zamanına gelindiğinde, şehrin forumlarının yenilenmesi, Pompey Magnus'a MÖ 55 yılında Pompey Tiyatrosu'nu inşa etmesi için ilham vermişti. Tiyatro, Porticus Pompei (Pompey Sütunları) olarak bilinen tiyatro kemerlerinin arkasında büyük bir forum içeriyordu. Yapı, Jül Sezar'ın ilk İmparatorluk forumunun ve onu takip eden geri kalanının atasıydı.

Diğer önemli forumlar İtalya'da bulunur; ancak, bir dizi farklı antik kent merkezlerinden kaynaklanmış olabilecek olsalar da , daha büyük olasılıkla bunlardan bağımsız olarak inşa edilen modern şehrin meydanlarıyla karıştırılmamalıdır. Kullanım ve işlev açısından forumlara benzer olsalar da, çoğu Orta Çağ'da yapılmıştır ve genellikle şehrin orijinal kökeninin bir parçası değildirler.

Ceraş Forumu, Ürdün. Sütunlar, kötü hava koşullarında açık hava satıcılarının tezgahlarının yerleştirilebileceği kapalı bir yürüyüş yolunun veya bir stoanın yerini gösterir. İşlev olarak bir tiyatroya benzeyen, merkezi bir podyumun yarı dairesel şekline ve izlerine dikkat edin.

Forumlar, aşağıdaki arkeolojik örneklerde görüldüğü gibi Cumhuriyet ve İmparatorluk'taki her Roma eyaletinin önemli bir parçasıydı:

Yeni Roma kentlerinde forum genellikle kuzey-güney ve doğu-batı ana caddelerinin ( cardo ve decumanus ) kesişme noktasında veya hemen yakınında bulunuyordu. Tüm forumların kuzey ucunda bir Jüpiter Tapınağı olurdu ve ayrıca başka tapınakların yanı sıra Bazilika da yer alırdı; halka açık bir ağırlık ve ölçü tablosu bulunurdu, böylece pazardaki müşterilere malların eksik ölçülerle satılmaması sağlanırdı; ve sık sık yakınlarında hamamlar olurdu. Seçim zamanlarında adaylar, seçim konuşmalarını yapmak için forumdaki tapınakların basamaklarını kullanır ve taraftarlarının onları desteklemeye gelmesini beklerlerdi.

Tipik forum yapıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer kültürlerdeki eşdeğer alanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ From Proto-Indo-European *dʰworom "enclosure, courtyard", i.e. "something enclosed by a door"; cognate with English door and Old Church Slavonic дворъ dvorŭ "court, courtyard".
  2. ^ Municipal Administration in the Roman Empire. Princeton: Princeton University Press. 1926. s. 12. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Ancient Roman forums ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur