Rogue (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rogue
Geliştirici A.I. Design (Unix harici sürümler)
Yayımcı Epyx (Unix harici sürümler)
Tasarımcı
  • Michael Toy
  • Glenn Wichman
  • Ken Arnold
  • Jon Lane
Platform Amiga, Amstrad CPC, Atari 8-bit, Atari ST, Commodore 64, CP/M, DOS, Macintosh, TOPS-20, TRS-80 CoCo, Unix, ZX Spectrum
Çıkış 1980
Tür Rogue benzeri
Mod Tek oyunculu

Rogue (tam adıyla Rogue: Exploring the Dungeons of Doom), zindan keşfetmeye dayalı bir video oyunudur. Michael Toy ve Glenn Wichman tarafından geliştirilen oyuna daha sonra Ken Arnold da katkı vermiştir. Bu oyunun prosedürel dünya yaratımı ve kalıcı ölüm gibi temel özellikleri daha sonra çıkan birçok oyunda tekrar kullanılmış ve Rogue benzeri olarak adlandırılan yaygın bir video oyunu türü haline gelmiştir.

Rogue ilk olarak 1980 yılında Unix-tabanlı sistemler için serbest dağıtımlı program olarak yayınlanmıştır.[1] Daha sonra, resmi Berkeley Software Distribution 4.2 işletim sistemine (4.2BSD) dahil edilmiştir. Kişisel bilgisayarlarda oynanabilen ticari sürümleri de A.I. Design firması adı altında aynı geliştiriciler tarafından yapılmıştır. Oyunun artık açık kaynaklı olan kodu kullanılarak, modern sistemlerde çalışan birçok sürümü yapılmıştır.

Rogue'da oyuncular bir zindanın çok sayıda katmanını gezerek, en derin katta yer alan Yendor'un Kolyesi'ni bulmaya çalışır. Oyuncu karakteri bu yolda karşılaştığı yaratıkları alt ederek, bulduğu hazine ve ekipmanlarla güçlenerek ilerler. Rogue sıra tabanlıdır; ASCII ve diğer sabit karakterlerle gösterilen oyun alanında yapacakları hamleyi düşünmek için sınırsız zamanları vardır. Rogue'un en önemli özelliklerinden olan kalıcı ölüm oyuncunun alacağı her kararı önemli hale getirir: karakter ölünce sahip olduğu her şeyi kaybederek sıfırdan başlar. Zindanın odaları, karşılaşılan yaratıklar ve hazineler prosedürel olarak oluşturulduğu için her oyun kendine özgüdür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 30.rogue/paper.pdf 1 Ekim 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. on freebsd.org "The public domain version of rogue now distributed with Berkeley UNIX "