Robyn

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Robyn
2011 yılında Robyn.
Genel bilgiler
Doğum adıRobin Miriam Carlsson
Doğum12 Haziran 1979 (44 yaşında)
Stockholm, İsveç
TarzlarPop, indie, electropop, synthpop, dans-pop
MesleklerŞarkıcı, söz yazarı
ÇalgılarVokal
Etkin yıllar1995-günümüz
Müzik şirketiSony BMG
RCA (1995–2002)
Jive (2002–2005)
Konichiwa (2005–günümüz)
Island (2007–günümüz)
Cherrytree/Interscope (ABD) (2007–günümüz)
Resmî sitewww.robyn.com

Robyn (d. Robin Miriam Carlsson; 12 Haziran 1979, Stockholm), İsveçli müzisyen. Kendi ülkesinde pop müzik alanında söylediği ve yazdığı şarkılarla İsveç'in önemli müzisyenlerinden biri haline geldi. 90'ların sonundaki "Show Me Love" ve "Do You Know (What It Takes)" isimli parçalar onun popülerleşmesine ve ismini duyurmasına yardımcı oldu. 1997'de İsveç'in Eurovision Elemeleri olan Melodifestivalen 1997'e "Du Gör Mig Hel Igen" isimli şarkının söz yazarı olarak katıldı. 2000'li yılların başında ise yavaş yavaş yurtdışında da popüler olmayı başaran sanatçı, 2007 yılında çıkarmış olduğu "With Every Heartbeat" isimli single'ıyla başta Avrupa ve Amerika olmak üzere birçok ülkenin listelerine girmeyi başardı.[1]

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

1991-1993: Keşif[değiştir | kaynağı değiştir]

1991 yılında henüz 13 yaşındayken, "Lilla Sportspegeln" isimli bir TV programına fon müziği olarak "Du Kan Alltid Bli Nummer Ett" (Sen Her Zaman Bir Numara Olabilirsin) isimli şarkıyı hazırladı ve yine o yıl başka bir programda yine kendi yazdığı "Söndagsöppet" isimli parçayı seslendirdi.[2]

İlk olarak, "All About The Money" isimli single'ıyla dünya çapında ünlenen İsveçli şarkıcı Meja ve onun "Legacy Of Sound" isimli grubu tarafından keşfedilen Robyn, ailesinin de izin vermesiyle bu şarkıcıyla irtibata geçmeyi başardı. Ortaokuldan mezun olduğu yıl ise, "BMG"nin bir alt firması olan "Ricochet Records Sweden" ile bir sözleşme imzaladı ve Max Martin ile Denniz Pop gibi isimlerle çalışma imkânı yakaladı.[3]

1994-1997: Robyn Is Here albümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Robyn pop müzik kariyerine 16 yaşında başladı. 1994 yılında "RCA Records" isimli firmayla rekor düzeyde sayılabilecek bir anlaşma imzalayan şarkıcı, aynı yıl içerisinde ilk single'ı olan "You've Got That Somethin'" i piyasaya sürdü. Aynı yıl içerisinde kariyerinin önemli şarkılarından biri olacak olan "Do You Really Want Me (Show Respect)"i de çıkarmış olan sanatçı en sonunda ilk albümünü bu yıl içerisinde tamamladı ve adını "Robyn Is Here" olarak koydu. 1997 yılında İsveç'in Eurovision elemeleri olan ve artık gelenekselleşen "Melodifestivalen 1997"e Cajsalisa Ejemyr tarafından seslendirilen "Du Gör Mig Hel Igen" isimli parçanın söz yazarı ve bestecisi olarak katıldı. Bu şarkı İsveç için yarışma hakkını kazanamasa da, yarışmada 4. olarak ses getirmeyi başardı.[4]

Robyn'in ilk Amerika single'ı ise 1997 yılında geldi. İlk olarak "Show Me Love"ı, ardından da "Do You Know (What It Takes)"i piyasaya süren sanatçı, bu iki şarkıyla da büyük bir başarı elde ederek Amerika Billboard Hot 100 listesinde ilk 10'a girdi. Aynı yıl içinde ülkenin önemli TV programlarından "All That" isimli bir çocuk programında "Show Me Love" isimli şarkısını söyledi ve popüleritesini daha da arttırdı.

Robyn'in başarısı giderek uluslararası boyuta taşınınca sanatçı tekrar İsveç'e geri dönmeye ve kendi ülkesini ihmal etmeyerek yeni projeler geliştirmeye karar verdi.

1998-2001: My Truth albümü[değiştir | kaynağı değiştir]

17 Mayıs 1998 yılında kariyerinin ikinci albümünü olan "My Truth"u önce İsveç'te daha sonra da diğer ülkelerde piyasaya süren Robyn, özellikle ilk single'ı "Electric" ile Avrupa çapında büyük bir başarı elde etti. Şarkı kısa zamanda hit olmayı başardı ve hemen arkasından gelen "My Truth" da bu başarının devamını getirdi. Bu şarkı İsveç'te 2 numara olmayı başardı.[5][6]

Robyn'in plak şirketi RCA, onun Amerika'da elde ettiği başarıyı büyütmesi gerektiğini açıkladı fakat İsveç'te "My Truth"un yayınlanmasının ardından sanatçının değişen müzikalitesinin Amerikan marketi tarafından algılanamayacağını öne sürerek bu şarkının "Amerikan radyo dostu" olarak adlandırılan farklı bir versiyonu hazırlatıldı ve ABD'de sadece bu değiştirilen versiyon yayınlandı.

1999 yılında ise Christian Falk'un ilk solo albümü "Quel Bordel"deki "Remember" ve "Celebration" isimli parçalarda şarkıcıya eşlik etti.

2000 yılında Petter'in kendi adını taşıyan albümündeki "Fristil" isimli parçada yer aldı.

2001 yılında ise "On The Line" isimli filmin orijinal film müziği olan "Say You'll Walk The Distance" isimli parçayı seslendirdi. Daha sonra ise, bu şarkı başka bir İsveçli şarkıcı olan Darin Zanyar tarafından yeniden seslendirilmiştir.

2002-2004: Don't Stop The Music albümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasım 2002'de şarkıcı BMG'nin alt firmalarından bağlı oluğu ve bir önceki albümde çeşitli sorunlar yaşadığı RCA ile bağlarını kopararak Jive Records ile anlaştı ve 3.stüdyo albümü "Don't Stop The Music"i bu firmadan çıkardı. Albüm olarak diğer ülkelerde de piyasaya sürülmesi kararlaştırılan albüm, daha sonra bu fikirden vazgeçilerek yalnızca single'ların başka ülkelere dağıtılmasına karar verildi. Çıkış parçası "Keep This Fire Burning" ve albümle aynı ismi taşıyan parçalar bir önceki single'lara göre daha az başarılı olsalar da hatırı sayılır bir ilgi yaratmayı da başardılar. Albümle aynı ismi taşıyan parça "Don't Stop The Music" İsveçli kız grubu Play tarafından, çıkış parçası "Keep This Fire Burning" ise İngiliz soul şarkıcısı Beverly Knight tarafından yeniden seslendirilmiştir. Albüm genel olarak daha fazlasına sahip olsa da, bu 2 single haricinde çok da fazla ses getirememiştir ve birtakım sorunlar yine bu yeni plak şirketiyle sanatçı arasında yaşanmıştır.

Mayıs 2004'te sanatçının ilk albümü "Robyn's Best" adı altında Amerika'da piyasaya sürülmüş ancak bu çaba çok da olumlu bir sonuç verememiştir.

2005-2006: Konichiwa Records & Robyn albümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Robyn ve plak şirketi Jive Records arasındaki ipler 2004 yılında piyasaya sürülen "Who's That Girl?" single'ının ardından tamamen kopmuştur. Jive Records'un patronu şarkının electro-pop altyapısını yetersiz bulmuş ve Robyn 2005 başlarında kendi plak şirketini kurmak için bu firmadan ayrıldığını duyurmuştur. Sanatçı kendi web sitesinden yeni albümünün kendi plak şirketi "Konichiwa Records" etiketiyle beklenenden daha erken bir zamanda yayınlanacağını ve bu yeni albümde Teddybears STHLM isimli gruptan Klas Åhlund, İsveçli elektronik pop grubu The Knife ve Alexander Kronlund ile çalışacağını duyurmuştur.[7]

Tüm bu gelişmelerden sonra Mart 2005 yılında merakla beklenen yeni single "Be Mine!" ve bu şarkıdan yaklaşık bir ay sonra sanatçının dördüncü stüdyo albümü "Robyn" piyasaya sürülmüştür. Albüm sanatçının İsveç'teki ilk 1.liğini elde etmesine yardımcı olmuş ve altyapılardaki electronica, rap, R&B ve new age gibi öğeler dikkatleri çekmeyi başarmasına yardımcı olmuştur. Albüm, 2006 İsveç Grammy Ödülleri'nde "En İyi Albüm", "En İyi Şarkı Sözü Yazarı" ve "En İyi Pop Kadın Sanatçı" dalları olmak üzere 3 dalda adaylık elde etmiştir. Gelen bu başarıların hemen ardından sanatçı Darin Zanyar'ın ilk single'ı "Money For Nothing"i yazmaya başlamıştır.

"Be Mine!"ın arkasından, önceki patronuyla sorunlar yaşamasına neden olan tartışmalı "Who's That Girl?", "Handle Me" ve "Crash And Burn Girl"ü piyasaya sürmüş ve İsveç çapındaki ününü daha da arttırmıştır.

2006-2008: Uluslararası geri dönüş[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralık 2006'da Robyn, İngiltere'de içinde eski şarkılarından oluşan "The Rakamonie EP" isimli bir maxi single yayınlamıştır. Arkasından Mart 2007'de "Konichiwa Bitches"i piyasaya sürmüştür.

"Robyn" albümünün geliştirilmiş versiyonu İngiltere'de 2 Nisan 2007'de piyasaya sürülmüştür. Albümün bu yeni versiyonuna "With Every Heartbeat" ve "Cobrstyle" isimli 2 yeni parça eklenmiştir. Bu yeni şarkılardan Kleerup destekli "With Every Heartbeat" Temmuz ayında yayınlanmış ve 12 Ağustos 2007 tarihli listede 1 numara olmayı başararak büyük bir başarı elde etmiştir. Şarkı euro pop öğeli altyapısı ile özellikle Avrupa'da oldukça büyük bir başarı elde etmiştir. Şarkı Avustralya'da da "Robyn" albümünün Dijital I-Tunes Albüm listesinde ilk 10'a girmesine yardımcı olmuştur.

Bunun yanında Konichiwa Records olarak Robyn daha iyi bir tanıtım için Universal Music ile dünya çapında bir anlaşma imzalamış, İngiltere içindeki dağıtımda ise Island Records ile anlaşmaya varmıştır.

"Robyn" albümünün Amerikan baskısı ise 29 Nisan 2008'de piyasaya sürülmüştür. 2009 Grammy ödüllerinde en iyi dans albümü kategorisinde aday gösterilmiştir. Handle me, With every heartbeat ve Cobrastyle Amerika Hot Dance Club Play listesinde ilk 10'a girmeyi başarmıştır. Robyn albümü İngiltere'de 11 numaraya kadar yükselerek altın plak kazanmıştır. Albümün Amerika versiyonuna 2 şarkı daha eklenmiştir. Bu albümde Prince'ten jack u off isimli şarkı da bulunmaktadır. Sanatçı Madonna'nın Sticky & Sweet Tour'unda kendisine ön sanatçı olarak eşlik etmiştir. Son albümünün başarısı üzerine pek çok sanatçı onunla ve ekibiyle çalışmak istemiştir. Kylie Minogue yeni albümü için sanatçıdan bir şarkı istemiştir

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk 10 başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Single Listeler
İsveç İngiltere ABD Hollanda Norveç
1995 "Do You Really Want Me (Show Respect)" 2 20 28 7
1996 "Do You Know (What It Takes)" 10 26 7 82
1997 "Show Me Love" 14 8 7 27
1999 "Electric" 6
2002 "Keep This Fire Burning" 3 52 19
"Don't Stop the Music" 7 85 19
2005 "Be Mine!" 3 10 13
2007 "With Every Heartbeat" 18 1 7

Etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Onun 2010 yılında çıkardığı Dancing On My Own adlı şarkısı Calum Scott tarafından piyano eksenli slow bir şekilde Yetenek Sizsiniz İngiltere'de seslendirildi. Yarışmayı kazanan Scott müzik dünyasında tanınmaya başladı.[8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2022. 
  2. ^ https://www.last.fm/sv/music/Robyn/+wiki
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2022. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2022. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 16 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Haziran 2022. 
  6. ^ https://open.spotify.com/album/3zDtIn6e06q49DbBPI6JUr?si=2eT76ra4Q1CURyhwhGy7OQ
  7. ^ https://open.spotify.com/album/4tW6BKEiOtCsTyicBIv44L?si=rb47TXcMRaSru95KKCb3yA
  8. ^ "BRITs NOMINATIONS SHOW 2017". BRIT. 1 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]