İçeriğe atla

Robert Barro

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Robert Barro
Doğum28 Eylül 1944 (79 yaşında)
New York,  ABD
VatandaşlıkAmerikalı
Mezun olduğu okul(lar)Harvard Üniversitesi (PhD 1970)
Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (B.S. 1965)
EvlilikRachel McCleary
Kariyeri
DalıNeoklasik ekonomi
Çalıştığı kurumHarvard Üniversitesi
Doktora
danışmanı
Zvi Griliches
Doktora öğrencileriZvi Hercowitz
Xavier Sala-i-Martin
Xavier Gabaix
George-Marios Angeletos
Emi Nakamura
Michael Kremer
EtkiledikleriGary Gorton
Alberto Alesina

Robert Joseph Barro (d. 28 Eylül 1944), Amerikalı makroekonomist ve Harvard Üniversitesi'nde Paul M. Warburg Ekonomi Profesörüdür.[1] Barro, Robert Lucas, Jr. ve Thomas J. Sargent ile birlikte yeni klasik makroekonominin kurucularından biri olarak kabul edilir.[2] Halen Stanford Üniversitesi'nin Hoover Enstitüsü'nde kıdemli bir araştırmacı ve etkili Quarterly Journal of Economics'in yardımcı editörüdür.[3]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Barro, 1965'te Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nden fizik alanında lisans derecesiyle mezun oldu ve burada Richard Feynman altında eğitim aldı, ancak "bu alanlarda zirveye yakın olmayacağını" fark etti.[4] Daha sonra ekonomiye döndü ve 1970 yılında Harvard Üniversitesi'nden doktora derecesi aldı. İlk olarak 1974 tarihli "Devlet Tahvili Net Servet midir?" (İngilizceAre Government Bonds Net Wealth?) başlıklı makalesiyle geniş yankı uyandırdı. Belirli varsayımlar altında, mevcut hükûmet borçlanmasının, devlet tahvillerini ödemesi beklenen gelecekteki vergileri ödemek için gelecek nesillere artan vasiyetlerle eşleştirileceğini savundu; bu nedenle, devlet tahvili ihracıyla finanse edilen cari vergilerin düşürülmesi, halkın tüketim mallarına yaptığı harcamalar üzerinde hiçbir etkiye sahip olmayacaktır. Makale, Alan Blinder ve Robert Solow'un hükûmet borçlanmasının uzun vadeli sonuçlarının servet etkisiyle telafi edileceğini ima eden sonuçlarına doğrudan bir yanıttı. Makale, makroekonomide en çok alıntı yapılanlar arasındadır.

Kişisel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Robert Barro, Rachel McCleary ile evlidir. Birlikte din ve ekonomi alanına kritik katkılarda bulundular. McCleary, Chicago Üniversitesi'nden doktora derecesine sahiptir ve Harvard'da ders vermektedir. Barro'nun dört çocuğu var: Jennifer, Lisa, Jason ve iki haftada bir yayımlanan New York dergisinde gazeteci olan Josh.[5]

Seçilmiş eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Makaleleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Robert Barro". ineteconomics.org. 21 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Solow, Robert, (Ed.) (2004). Productivity growth, inflation, and unemployment: The collected essays of Robert J. Gordon. New York: Cambridge University Press. ss. 226-227. ISBN 978-0-521-53142-9. 
  3. ^ "Institute for New Economic Thinking". 21 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "Topping the Charts: Prakash Loungani profiles Harvard macroeconomist Robert Barro". Imf.org. 1 Eylül 2007. 12 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Haziran 2012. 
  5. ^ "Josh Barro". KCRW. 14 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ekim 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]