İçeriğe atla

William Stanley Jevons

Vikipedi, özgür ansiklopedi
William Stanley Jevons
Doğum1 Eylül 1835
Liverpool Birleşik Krallık
Ölüm13 Ağustos 1882
Hastings Birleşik Krallık
Milliyetİngiliz
Mezun olduğu okul(lar)University College London
Kariyeri
DalıEkonomi, Mantık
Doktora
danışmanı
Augustus De Morgan
İmza

William Stanley Jevons (1 Eylül 1835 – 13 Ağustos 1882) İngiliz iktisatçı ve mantıkçıdır.

Irving Fisher, Jevons'ın Ekonomi Politiğin Teorisi (1871) kitabını ekonomide matematiksel metodun başlangıcı olarak tanımladı. Kitap, nicelik ve fiyatlarla ilgili bir bilim olarak ekonomiyi matematikle doğrudan ve zorunlu olarak gösteriyordu. Böylelikle, değerin "son" (marjinal) faydalıcılık teorisini izah ediyordu. Jevons'un çalışması, Viyana'da Carl Menger (1871) ve İsviçre'de Léon Walras (1874) tarafından yapılan benzer çalışmalarla beraber, ekonomik düşünce tarihinde bir açılışı işaretledi. Jevons'un 19. yy.'ın sonlarında ekonomide marjinal devrime yaptığı katkı, onu dönemin lider bir ekonomi politikçi ve mantıkçı olarak ünlendirdi.

Jevons 1854'te Londra'da sürdürmekte olduğu doğal bilimler eğitimini bırakıp maden analiz uzmanı olarak çalışmak için, politik iktisat ile ilgilenmeye başlayacağı, Sidney'ye gitti. 1859'da İngiltere'ye geri dönen Jevons, 1862'de değerin marjinal faydacılık teorisinin taslağını çizdiği Ekonomi Politiğin Genel Matematik Teorisi, 1863'te de Altının Değerinde Ciddi Bir Düşüş çalışmalarını yayınladı. Jevons'a göre, bir tüketici için bir ürünün ek bir biriminin değeri veya faydası, o ürünün halihazırda sahip olduğu birimleriyle ters orantılıdır.

İngiltere'nin tükenmekte olan maden kaynaklarına dikkat çektiği Maden Sorunu (1865) sayesinde kamuoyu tarafından tanındı. Mantık ve bilimsel metotlar hakkındaki en önemli çalışmaları Bilimin İlkeleri (1874), Bilimin İlkeleri: Mantık ve Bilimsel Metot Hakkında Bir Deneme, Ekonomi Politiğin Teorisi (1871) ve Emekle İlişkisiyle Devlettir.