Riquewihr

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ana cadde, 2004
Şehir evleri

Riquewihr (Fransızca telaffuz: [ʁikviʁ]; AlmancaReichenweier Bu ses hakkındalisten ) Kuzeydoğu Fransa'daki Grand Est'deki Haut-Rhin bölümünde bir komün.

Tarihi mimarisinden dolayı popüler bir turistik bölge olan Riquewihr, köyde üretilen Riesling ve diğer harika şaraplar ile de ünlüdür. Riquewihr bugün 16. yüzyılda olduğu gibi az ya da çok görünüyor. Resmi olarak Fransa'nın en güzel köylerinden biridir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Riquewihr, Colmar'dan sadece 11 kilometreden (7 mil), Ribeauvillé, Hunawihr, Eguisheim veya Kaysersberg gibi diğer Alsas köylerinden birkaç dakika uzaklıktadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlangıçta Württemberg Dükleri mülkiyetindeki kasaba, 16. yüzyılda Protestanlığa dönüştürüldü. Tarihsel olarak Riquewihr, Alsat ve Alman şarabının ticaret merkezi olarak bir "Winzerdorf" veya "şarap köyü" olarak görev yapıyordu.

Görülecek yerler

Riquewihr, 2. Dünya Savaşı sırasında çok fazla hasar görmemesi gereken bölgedeki en az sayıda kasabalardan biriydi. Kasaba ortaçağ surlarıyla çevrilidir ve bugün aynı dönemden kalma bir kale tarafından gözden kaçırılmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Alsace'le ilgili bir müze ve bir işkence odası bulunmaktadır.

Köy, Les Plus Beaux Villages de France ("Fransa'nın en güzel köyleri") derneğinin bir üyesidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]