Ribeauvillé

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ribeauvillé ve kalesi

Ribeauvillé (Fransızca telaffuz: [ʁibovije]; Alsac dili: Rappschwihr; AlmancaRappoltsweiler) Kuzeydoğu Fransa'daki Grand Est'deki Haut-Rhin bölümünde bir komündür.

Vatandaşlarına Ribeauvillois denir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir, Colmar'ın 16 km kuzeyinde, Strasbourg'un 75 kilometresinde yer alıyor. Vosges Dağları'nın eteklerinde yer alır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

8. yüzyılda Rathaldovilare olarak bilinen kasaba, Basel Piskoposlarından Alsace'deki en ünlü soylular arasına giren Rappoltstein'ın efendilerine geçti. Rappoltstein Lordu, topraklarını dolaşırken, kendisine bir vergi ödemek suretiyle korunmasını sağlayan kahramanların kral veya koruyucusudur.

Ribeauvillé, yaygın olarak 19. yüzyıla kadar Rappoltsweiler olarak biliniyordu.

Görülecek yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ribeauvillé kısmen eski duvarlarla çevrilidir ve birçok güzel ortaçağ evine ve iki eski kilise, St Gregory ve St Augustine, hem de güzel Gotik binalar vardır. Belediye binasında değerli bir antik koleksiyon bulunmaktadır. 64 derecelik bir sıcaklığa sahip olan (Ortaçağ'da büyük bir üne kavuşmuş olan) Carolabad, 1888'de yeniden keşfedildi ve Rappoltsweiler'i sulama yeri haline getirdi.

Şehrin yakınında, üç eski kalenin, Saint-Ulrich, Girsberg ve Haut-Ribeaupierre kalıntıları bulunmaktadır. Bunlar eskiden Ribeaupierre (veya Rappoltstein) efendilerine aittir.

Ribeauvillé'nin ormanı, Birleşik Devletlerin dışındaki en büyük devasa sekoya ev sahipliği yapmaktadır.[1]

Önemli kişiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Giant sequoia in the forêt domaniale de Ribeauvillé". 20 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Haziran 2017.