Riot Grrrl

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Riot grrrl, 1990'larda gücünün zirvesinde olan ve hâlen alternatif kültürler üzerinde etkisini sürdüren bir indi-punk feminist harekettir. 1990'ların başında ABD'de (Olympia, Washington) özellikle müzik piyasasında var olan erkek egemenliğini kırmak ve kadın müzik gruplarının birbirini desteklemesi için bir ortam oluşturmak amacıyla kadın müzisyenler tarafından başlatılmıştır. Hareketi başlatanlar arasında Kathleen Hanna (Bikini Kill, Julie Ruin, Le Tigre), Jen Smith (Bratmobile, The Quails), Tobi Vail (Bikini Kill, The Go Team, The Frumpies), Allison Wolfe (Bratmobile, Cold Cold Hearts), Erin Smith (Bratmobile, Cold Cold Hearts), Molly Neumann (Bratmobile) gibi isimler yer almaktadır.

Hareket, hem erkek müzisyenlerin sayıca çokluğu ve onların sahnedeki üstünlükleri hem de sahne şovlarındaki tipik eril unsurların varlığına tepki göstermekteydi.

Hareketin en eski ve tanınmış temsilcilerinden biri ve Bikini Kill ile Le Tigre isimli müzik gruplarının da üyesi olan Kathleen Hanna, metinleri ve röportajlarında feminist isteklere yer vermiştir.

Kathleen Hanna, sergi ve galeri ile çalışmalarına başlamış ve Nirvana’nın yardım toplantıları ile desteklenmiştir.

Riot-Grrrl Hareketi temaları arasında eşitliğin yanı sıra; kadın ve erkeğin sanatsal anlamda var oluşu, erkek ve kadın sanatçıların özerklikleri ile alternatif ürün ve dağıtım yapıları vardır.

Birçok kadın müzik grubu o dönemde ortaya çıkmış; arkadaşlar gruplarının toplantılarında sahne alıp bir sürü kendine özgü fantastik metinler üretmişlerdir.

Hareketin temsilcileri; Babes In Toyland, Bikini Kill, Hole, Le Tigre, Bratmobile, Sleater-Kinney, Jack Off Jill, Excuse 17, Mecca Normal, Tribe 8, L7 ve Team Dresch gruplarıdır.

Sloganı ise; “Artık Devrim kadını tarzı !” şeklindedir. (“Revolution Girl Style Now!”)

Hareketin etkinlikleri arasında çeşitli çalışma atölyelerinin sonunda birçok fanzin çıkarılmıştır. Bu fanzinler arasında hareketle aynı adı taşıyan Riot Grrrl de vardır.

Riot grrrl, adını Jen Smith'in Allison Wolfe'ye yazdığı bir mektupta geçen "This summer's going to be a girl riot" ("Bu yaz, bir kadın isyanı olacak") cümlesinden almıştır.Kaynak29 Mayıs 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Birçok Riot grrrls’in direnme stratejileri, iletişim gerillacılığı taktikleri ve yöntemleri ile ön plana çıkmaktadır.

Bu yolla; “kadınsal” ve “normal” olarak nitelendirilen şeylerin üstünün örtülmesi ya da kayma yoluyla hafızalardan silinmesine çalışılmıştır.

Bunların dışında; hareket günümüzde “Kadın Şenlikleri” ile devam ettirilmektedir.

İlgili konular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]