Rinaldo Dami

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rinaldo Dami
DoğumRinaldo Dami
29 Eylül 1923
Cismon del Grappa, Vicenza, İtalya
Ölüm19 Şubat 1979 (55 yaşında)
Milano, İtalya
Milliyet İtalya
Vatandaşlık İtalya
TürÇizgi roman
Edebî akımÇizgi roman
Önemli ödülleritam liste

Etkilendikleri

Rinaldo Dami daha çok bilinen adıyla Roy D'Amy (Cismon del Grappa, 29 Eylül 1923 - Milano, 15 Şubat 1979) 1950'li ve 1960'lı yıllarda İtalyan çizgi romanının en önemli çizerlerinden biri olan İtalyan karikatüristtir. Eserlerini bazen Roy D'Ami ya da Rinaldo D'Ami olarak da imzalamıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci Dünya Savaşı sırasında Afrika cephesinde savaşan hava kuvvetlerinde görev yaptı ve 1943'ün Mart ayında İngilizler tarafından esir alındı. Cezayir'deki bir esir kampına ve ardından Malta Adası'na gönderildi.[1] Bu süre zarfında İngilizce öğrendi ve esir kampında İngiliz gardiyanlardan edindiği çizgi romanlar sayesinde tanıdığı Milton Caniff, Frank Robbins ve Alex Toth gibi yazarlardan etkilenerek Amerikan çizgi roman dünyasını keşfetti.

Dami, 1947'de Milano'ya döndükten sonra reklam ve animasyon alanında çalışmaya başladı. Savaştan sonra Nino Pagot'nun stüdyosuna katıldı ve I Fratelli Dinamite filminde işbirliği yaptı. Animasyon dünyasındaki bu deneyimden sonra, 1948'de Andrea Lavezzolo'nun metinleri üzerine Bleck & Gionni serisini çizerek ilk çizgi romanını yayınladı. Aynı yıl Guido Zamperoni ve Franco Donatelli ile birlikte Gianluigi Bonelli'nin senaryosu ile La Pattuglia dei Senza Paura serisini çizerek Edizioni Audace ile işbirliğine başladı.

Ertesi yıl, yine Edizioni Audace için, senaryolarla da ilgilenerek, belki de en büyük başarısı olan ve o dönemde çizgi romanın başyapıtlarından biri olarak kabul edilen Mani in Alto (Eller Yukarı) serisini yarattı. Aynı dönemde Guido Martina tarafından yaratılan ve Mondadori Grubu tarafından yayınlanan Pecos Bill karakterinin bazı bölümlerini de çizdi.[2] Sonraki yıllarda yine Gianluigi Bonelli'nin senaryolarına dayanarak I Tre Bill (1952) ve Rio Kid (1953) adlı çizgi romanları çizerken; yazar olarak da Gordon Jim (1952), Il Sergente York (1954), Cherry Brandy Racconta (1956) ve La Pattuglia dei Bufali (1957) gibi Edizioni Audace tarafından yayımlanan çizgi romanları yarattı.

Aynı yıllarda Corriere dei Piccoli ile hem senarist hem de yazar olarak yoğun işbirliğine başladı ve savaştan sonra doğan ancak 1977'de dergiye geri dönecek olan motorlu çocuk Scuterino'nunkiler de dahil olmak üzere çok sayıda öyküyü yazdı ve çizdi. 1950'lerde bir süre İngiltere'de Amalgamated Press için çalıştı, 1958'de İtalya'ya döndü ve Carlo Porciani ile birlikte İtalyan çizgi roman yazarlarını tüm Avrupa'ya ihraç eden Produzioni Editoriali Dami ajansını kurdu.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Roy D'Ami". Lambiek Comiclopedia (İngilizce). 1 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2023. 
  2. ^ "Rinaldo Dami / Rinaldo D'Ami / Roy D'Amy". Fondazione Franco Fossati (İtalyanca). 31 Ekim 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2023.