Resneli Niyazi Bey Sarayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Resneli Niyazi Bey Sarayı
Resne - Niyazi Bey Sarayi (Panorama).jpg
Genel bilgiler
Mimari tarz Neoklasik
Konum Kuzey Makedonya Resne, Kuzey Makedonya
Başlama 1905
Tamamlanma 1909
Teknik detaylar
Zemin alanı 4.800

Resneli Niyazi Bey Sarayı veya Niyazi Bey Sarayı, bugün Kuzey Makedonya’nın güneybatısında, Resne kasabasında bulunan 20. yüzyılda yapılmış Osmanlı sarayıdır.

Yapıldığı dönemde Osmanlı İmparatorluğu’nun Manastır Vilayeti sınırları içinde, Manastır Sancağı’na bağlı bir yer olan Resne’de, bölge beylerinden Niyazi Bey tarafından yaptırılmıştır.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yıllarına dair bir kartpostalda saray

Saray, Neoklasik mimari tarzda yapılmış bir Osmanlı sarayıdır.[1] Bina, 25 metrelik uzun merkez kısmıyla simetriktir ve iki kanada sahiptir. Zemin kat, ikinci kat ve çatı katı olan saray 4.800 m2 alanı kaplar.[2]

Yapının dış duvarları 40x85 cm kalınlığındadır. Bu duvarlar zengin mermersi ayrıntıya sahiptir. Yapıldığında ahşap malzemeleri sahip olan çatıya, 1982 yılındaki onarım sonrasında demir profiller eklenmiştir.[2]

Onarımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Saray, Yugoslavya döneminde 1982 yılında ve bağımsızlık sonrasında Kuzey Makedonya döneminde 2005 yıllarında onarımdan geçirilmiştir.

Bugünkü Kullanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde (2012) saray, “kültür evi” olarak kullanımdadır. Çeşitli kültürel, sanatsal etkinliklerin yapıldığı bu binada Kuzey Makedonya’da faaliyet gösteren Türk derneği Ufuk Derneği’nin yeri de bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]