İçeriğe atla

Resident Evil 3: Nemesis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Resident Evil 3
GeliştiriciCapcom
YayımcıCapcom
YönetmenKazuhiro Aoyama
YapımcıShinji Mikami
SenaristYasuhisa Kawamura
BestecilerMasami Ueda
Saori Maeda
SeriResident Evil
PlatformlarPlayStation
Gamecube
Dreamcast
Bilgisayar
Çıkış22 Eylül 1999
TürKorku - Gerilim - Bulmaca
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Resident Evil 3: Nemesis, Capcom tarafından geliştirilen ve dağıtılan korku-bulmaca türü bir video oyunudur. 1999'da çıkan oyun serinin üçüncü oyunudur. Resident Evil 3 hem satışlarda, hem de inceleme puanlarında serinin önceki oyunları gibi yüksek başarılar elde etmiştir.

Tarih 28 Eylül 1998. Umbrella Şirketi' nin yaptığı biyolojik virüs salgını şehre dağılmış ve Raccoon Şehri' nde virüs yüzünden tekrar canlanan ölüler zaptedilememiştir. S.T.A.R.S (Special Tactics and Rescue Service) üyesi olan Jill Valentine ise karmaşanın ortasında kalmıştır.

Jill bulunduğu terkedilmiş depodan kaçtıktan sonra R.P.D' ye (Raccoon City Police Department) doğru yola koyulur. Oraya vardığında takım arkadaşı Brad Vickers ile karşılaşır. Ancak Brad, Nemesis tarafından öldürülür. Bir biyo-organik silah olan Nemesis, Umbrella tarafından kendi etik olmayan ve yasadışı biyolojik deneylerinin görgü tanıklarını, yani S.T.A.R.S üyelerini teker teker elimine etmek için yaratılmıştır. Nemesis' ten kaçan Jill ilerlerken hayatta kalan üç U.B.C.S (Umbrella Biohazard Countermeasure Service) üyesi ile karşılaşır. Carlos Oliviera, Mikhail Victor ve Nicholai Ginovaef. Nicholai, Jill' e eğer Raccoon Şehri' ndeki saat kulesine ulaşır ve çanı çalarlar ise bir kurtarma helikopterinin gelebileceğini söyler. Saat kulesine gidilirken Umbrella' nın bir ofisinde zombi atağına uğrarlar. Ortadan kaybolan Nicholai' ın öldüğü farzedilir. Geri kalan grup ise saat kulesine bir tren ile giderken Nemesis' in saldırısına uğrarlar. Jill ve Carlos' u korumak için Mikhail kendi canını feda eder ve patlayıcının etkisiyle tren saat kulesinin avlusuna girer. Jill ve Carlos' un yolları ayrıldıktan sonra Jill saat kulesinin çanını çalmayı başarır.Jill kuleden çıktıktan sonra gerçektende bir kurtarma helikopteri gelmiştir. Ancak çanın sesini sadece helikopter farketmemiştir. Ortaya çıkan Nemesis bir roket atar ile helikopteri düşürürken Jill ise çaresiz bir şekilde helikopterin düşüşünü izler. Ardından Nemesis ile karşılaşan Jill, onu geçici olarak alt eder. Ancak bu sırada T-Virüsüne maruz kalır ve virüsün etkisiyle bilincini kaybeder. Jill' i bulan Carlos onu güvende olması için kulenin içindeki mabete götürür.

Tarih 1 Ekim 1998. Salgından sonra 3 gün geçmiştir. Carlos, Jill' in maruz kaldığı virüs için tedavi bulmaya çalışacaktır. Bunun için Raccoon Şehri Hastanesi' ne doğru yola koyulur. Hastaneye ulaştıktan sonra Nicholai' ın ajandasından Jill' i tedavi edebilecek bir aşı yaptıktan sonra hastaneden çıkarken ana lobinin patlayıcılarla donatılmış olduğunu görür. Hastaneden hemen kaçan Carlos, Jill' in yanına geri döner.

Jill enfeksiyondan aşı sayesinde kurtulur ve Raccoon Şehri Parkı' na doğru ilerler. Bekçi kulübesine girdikten sonra Nicholai ile karşılaşır. Jill, Nicholai' ın U.B.C.S ile birlikte gönderilen bir supervisor' lardan biri olduğunu ve amaçlarının ise ordunun karşılaştığı biyolojik durumun muharebe verisini ele geçirmek olduğunu öğrenir. Hemen ardından kulübe sarsılmaya başlar. Kaçan Nicholai' ın peşine düşen Jill dışarıda büyük bir yaratıkla karşılaşır. Mezar Kazıcı adı verilen bu solucanımsı yaratıkla çarpışan Jill, bir süre sonra onu mağlup eder. Sonra parkın yakınındaki tesise girer ve Carlos ile karşılaşır. Carlos ona U.S hükûmeti tarafından şafak sökerken virüsü temizlemek için Raccoon Şehri' ne bir nükleer füze gönderileceğini söyler. İkilinin yolları ayrıldıktan sonra Jill tekrar Nicholai ile karşılaşır. Ona diğer supervisor' ları nasıl öldürdüğünü ve Jill' in kafasına ödül koyan Umbrella' dan ödülü alacağını anlatan Nicholai bir yaratık tarafından öldürülür. Jill sonrasında Nemesis ile karşılaşır. Nemesis' le bir süre çarpıştıktan sonra onu mağlup eden Jill anahtar kartını ele geçirirken, Nemesis' in cesedi asite benzer bir sıvının içine düşer.

Çarpışmadan sonra tesiste bir bilgisayar nükleer füzenin atıldığı anonsu verir. Vakit kaybetmeden kaçmaya başlayan Jill, tesisin arka avlusuna ulaştığında tekrar Nemesis ile karşılaşır. Bu sefer Nemesis mutasyona uğramıştır. Jill prototip bir railgun silahını aktif eder ve bu silahla yaratığı mağlup eder. Ardından Carlos ile pilotluğunu Barry Burton' ın yaptığı helikopterle kaçarlar. Belli bir mesafeye gittiklerinde nükleer füze şehre ulaşıp enfeksiyonlu nüfusu ve şehri buharlaştırır. Raccoon Şehri' nin haritadan silinmesinin yanı sıra 100.000' den fazla can kaybı vardır.