İçeriğe atla

Resident Evil 2 (2019 video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Resident Evil 2
GeliştiriciCapcom Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıCapcom Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriResident Evil Bunu Vikiveri'de düzenleyin
MotorRE Engine Bunu Vikiveri'de düzenleyin
PlatformmacOS
Microsoft Windows
PlayStation 4
PlayStation 5
Xbox One
Xbox Series X ve Series S
İOS
İPadOS Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Çıkış11 Kasım 2022
13 Haziran 2022
25 Ocak 2019
9 Haziran 2022
Bilinmeyen Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Türhayatta kalma-korku oyunu Bunu Vikiveri'de düzenleyin
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Resident Evil 2: Remake, Capcom tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir hayatta kalma ve korku oyunu. Oyuncular zombi kıyameti sırasında Raccoon City'den kaçmaya çalışırken polis memuru Leon S. Kennedy ve üniversite öğrencisi Claire Redfield'i kontrol ediyorlar. Resident Evil 2: Remake, 1998 yapımı Resident Evil 2 oyununun bir yeniden yapımıdır ve 25 Ocak 2019'da PlayStation 4, Windows ve Xbox One için dünya çapında piyasaya sürülmüştür.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Resident Evil 2: Remake, Resident Evil 4 oyunu gibi Üçüncü Şahıs Nişancı oyunudur.

Standart zorluk modu, oyuncuların orijinal oyundan farklı olarak, güvenli odaların içinde istedikleri sıklıkta oyunu kaydedebilmelerini sağlar. Eğer oyuncular 'Hardcore' zorluğuyla oynamayı seçerse, kaydetme sistemi oyuncuların, ilerlemelerini kaydetmek için Resident Evil 2'de olduğu gibi sınırlı sayıda 'daktilo şeridi' toplamalarını ve kullanmalarını ister.

Oyuncular, Resident Evil 2'de olduğu gibi iki ana kahramandan biri olan çaylak polisi Leon S. Kennedy veya üniversite öğrencisi Claire Redfield'ı seçerek ilerleyebilir.

Oyuncunun kimi seçtiğine bağlı olarak, ana hikâyede; alt noktalar, erişilebilir alanlar ve elde edilebilir öğelerdeki bazı farklılıklar yaşanacak.

Resident Evil 2'nin hikâyesi ile aynı olan 'İlk Senaryoyu' bitirmek, diğer karakter olarak 'İkinci Senaryo' ile oynama seçeneğini açar. 'İkinci Senaryo', ikinci karakterle, ilk karakterle eş zamanlı olarak hikâyeyi tekrar yaşamak için ek içerik çeşididir. Örneğin, İkinci Senaryo'daki karakter karakola farklı bir girişten girecek ve ilk oynanıştan itibaren karakterin açmış olduğu birçok kapıyı bulacaktır. Ana hikâyenin sona ermesini tecrübe etmek için İkinci Senaryoyu tamamlamak gerekmektedir.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

29 Eylül 1998'de, ilk Resident Evil olaylarından iki ay sonra, Orta Doğu Amerikan dağ topluluğu Raccoon City vatandaşlarının çoğu, ilaç şirketi Umbrella tarafından gizlice geliştirilen biyolojik bir silah olan T-Virus tarafından zombilere dönüştürüldü.

O akşam, şehir dışındaki bir benzin istasyonunda, ilk görev gününü geçiren bir polis memuru olan Leon S. Kennedy, polis memuru kardeşi Chris'i arayan bir üniversite öğrencisi Claire Redfield ile tanışıyor. Benzin istasyonu zombilerle doludur ve ikisi polis arabasına zar zor kaçmaktadır.

Raccoon Şehrine girdikten kısa bir süre sonra, ısırılan bir tır şoförü arabalarına arkadan çarpar ve polis arabasıyla zombilerin arasına yan yatarak onları zombilerden ayırır. Leon ve Claire, Raccoon Polis Merkezi'ne farklı zamanlarda gelir ancak karakolu zombiler ve diğer canavarlar tarafından istila edilmiş olarak bulurlar. Bunlardan biri Umbrella Şirketi tarafından tarafından hayatta kalanları öldürmek için gönderilen neredeyse tahrip edilemez bir insansı robot olan T-00'dır. Leon ve Claire, hayatta kalmak ve Raccon Şehri'nden kaçmanın bir yolunu bulmak için harekete geçtiklerinde zombiler ve çeşitli sebeplerle bir araya gelmeleri engelleniyor.