Resident Evil: Revelations

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Resident Evil: Revelations
GeliştiriciCapcom
TOSE Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcılarCapcom
YönetmenKoushi Nakanishi
YapımcılarCapcom
Tose Co., Ltd.
SenaristDai Satō
SeriResident Evil
MotorMT Framework
PlatformlarNintendo 3DS, Microsoft Windows, PlayStation 3, Wii U, Xbox 360
ÇıkışNintendo 3DS
  • JP: 26 Ocak 2012
  • AVR: 27 Ocak 2012
  • AU: 2 Şubat 2012
  • KA: 7 Şubat 2012[1]
Microsoft Windows, PlayStation 3, Wii U & Xbox 360
  • KA: 21 Mayıs 2013
  • JP: 23 Mayıs 2013
  • AU: 23 Mayıs 2013
  • AVR: 24 Mayıs 2013
TürHayatta kalma-korku
ModTek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun
co-op mode Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Resident Evil: Revelations, Japonya'da Biohazard Revelations (バイオハザード リベレーションズ, Baiohazādo Riberēshonzu) olarak bilinen, aslında Nintendo 3DS için çıkarılmış bir hayatta kalma-korku oyunudur. Oyun Capcom tarafından geliştirilmiş ve Japonya'da 26 Ocak 2012'de, Avrupa'da 27 Ocak 2012'de, Avustralya'da 2 Şubat 2012'de ve Kuzey Amerika'da 7 Şubat 2012'de yayımlanmıştır.

Oyun aksiyon ve ateş etmekten ziyade sınırlı cephane kaynağı, keşif ve bulmaca çözme temeline oturtulan, önceki orijinal hayatta kalma korku oyunu serilerine geri döner. Oyunun ana hikâyesi Resident Evil 4 ve Resident Evil 5'teki olayların arasında yer alır ve oyun boyunca oyuncunun, serinin ana karakterleri Jill Valentine ve Chris Redfield'ı kontrol etmesine olanak tanır. Ayrıca oyuncuya birinci şahıs nişancı ve üçüncü şahıs nişancı bakış açıları arasında geçiş yapma olanağı sağlar. Oyun, GameRankings'te toplam %83.50 ve Metacritic'te 82/100 puanla eleştirmenleri ve hayranları tarafından iyi karşılanmıştı.

Oyunun yüksek çözünürlüklü portu Mayıs 2013'te Microsoft Windows, PlayStation 3, Wii U ve Xbox 360 için çıkarıldı.

Oyun[değiştir | kaynağı değiştir]

Resident Evil: Revelations, sınırlı cephane kaynağı, keşif ve bulmaca çözme temeline oturtulmuş bir şekilde, önceki serilerdeki hayatta kalma korku oyun tarzına geri dönüyor. Oyun kamerası, oynanan karakterin gerisinden, omuz arkasından bakış açısını koruyor. Oyuncu bir silahla hedef alırken kahraman hareket edebiliyor ve birinci şahıs ile üçüncü şahıs bakış açıları arasında geçiş yapabiliyor. Yeni bir cihaz olan Genesis, oyun içindeki ortamlarda gizli öğeleri algılayabiliyor.

Ekstra özellikleri içeren Raid Modu, düşmanların çoklu saldırılarında iki oyuncunun işbirliği yapmasına olanak sağlıyor. Oyuncular ayrıca Nintendo 3DS'in StreetPass özelliği sayesinde arkadaşlarınıza oyun malzemeleri göndermenizi mümkün kılıyor. Wii U versiyonu Wii U GamePad kullanarak çift ekran oynama, Off-TV Play ve Miiverse işlevsellikleri de dahil olmak üzere ek özellikler sunuyor. Oyun ayrıca Nintendo 3DS versiyonu için Circle Pad Pro çevresel genişlemeyi destekliyor.

Capcom, oyuncuların Resident Evil beceri puanlarıyla kazanabilecekleri Resident Evil: Revelations ve Resident Evil 6 için online oyun etkinlikleri, detaylı oyuncu istatistikleri, açılabilir oyun ve web ürünleri sunan Resident Evil.Net adlı ücretsiz bir web hizmeti sunmaktadır. Oyuncular, oyun platformlarını senkronize ederek Resident Evil beceri puanlarını kazanıp bu hizmetten yararlanabilirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jackson, Mike (3 Nisan 2011). "Resident Evil: Revelations out 2012, new concept art". Bilgisayar ve video oyunları. Future Publishing Limited. 12 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Nisan 2011.