Rende, İtalya

Koordinatlar: 39°36′K 16°31′D / 39.600°K 16.517°D / 39.600; 16.517
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Comune di Rende
[[Dosya:|120px|Rende bayrağı]] Rende arması
Rende bayrağı Rende arması
Rende beldesini gösteren İtalya haritası
Coğrafi bölge
(İta.:Zona)
Guney İtalya
Bölge
(İta.:Regione)
İl
(İta.:Provincia)
Belediye Başkanı
Marcello Manna
(Laboratorio civico - Centro Destra)
(16.5.2011 tarihinden beri)
Yüzölçümü
480 km²
Nüfusu
35.502
(31.11.2010)
Rakımı
210 m
Tatil günü
20 Şubat - Immacolata Concezione
Posta kodu
87036
Telefon alan kodu
0984
ISTAT kodu
078102
Zaman dilimi
CET (UTC+1)

Rende - eski şehir


Rende, güney İtalya'nın Calabria bölgesinde Cosenza ili'ne bağlı bir kent ve bir komün. Rende komünü iki bölgeden oluşur. Eski şehir büyük bir tepe üzerinde eski Norman kalesi atrafında kurulmuştur. Modern Rende şehri düzlüktedir ve Cosenza şehirsel bölgesinin bir parçasıdır. Rende yeni şehri "Calabria Üniversitesi (UNİCAL)" kampüslerinin bulunduğu şehirsel bölgedir. Rende komünü nüfusu yaklaşık 35.500 kişidir ama üniversite öğrencileri ile birlikte bu nüfusun 60.000 kişi civarında olduğu bildirilir. Büyük Cosenza metropoliten şehirsel bölgesini nüfusunun ise 269.000 kişi olduğu tahmin edilmektedir.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Rende komününün Cosenza ili içinde konumu

Rende komünü batıda "Cratı Çayı"'ndan Coşenza düzlüklerine kadar uzanır. Komün batıda dağlık bir bölgede olup rakım doğuya gittikçe azalıp önce eski şehrini bulunduğu bir tepelik araziye ve sonra da yeni modern Rende'nin bulunduğu geniş bir ovaya inip Cosenza şehri varoşlarıyla birleşmektedir.

Nüfus gelişmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rende kentinin komün sınırları içindeki nüfusu (31.11.2010 tahminleri itibarıyla) 35.502 kişidir ve nüfus yoğunluğu 647,96 kişi/km² olur. Rende'nin modern kısmı Cosenza şehri ile birleşip büyük metropoliten Cosenza şehirsel bölgesi oluşturmuştur. Rende komününün komün sınırları içinde nüfusunun 19. ve 20. yüzyıllarda gelişmesi resmi nüfus sayımı sonuçlarına göre şu gösterimde özetlenmiştir:[1]

Kişi

Semtleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Rende beldesine bağlı şu semt-köyler vardır: Commenda, Quattromiglia, Roges, Surdo, Santo Stefano, Saporito

Komşu komünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Rende beldesinin şu belediyelerle ortak sınırları bulunmaktadır: Castiglione Cosentino, Castrolibero, Cosenza, Marano Marchesato, Marano Principato, Montalto Uffugo, Rose, San Fili, San Pietro in Guarano, San Vincenzo La Costa, Zumpano

Görülecek yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Norman Kalesi: Yapımı 1085'te. Bu pojenin yapılmasını, Birinci Haçlı Seferi'ne 1086da gitmeden önce sağlayan, Norman Robert Giscard'ın oğlu olan "Altavil'li Beomondo" idi.[2] Bu Norman kalesinin yapılmasına neden Güney İtalya'yı eline geçiren ilk Norman hükümdarı olan Robert Guiscard'ın Crati vadisinde bir sıra savunma kalesi yapmayı planlaması ve Rende kalesinin bunlardan ilki olması idi.[3] Bu kalenin üzerinde kurulduğu tepe gayet dik kenarlı ve sarp olduğu için kalenin etrafına hendek ve kapısına inerkalkar kapı gerekmemiştir. Üç büyük kule ve her kulenin üstünde çok sayıda küçük ok atma pencereleri bulunmaktadır. Bu üç kule Rende kentinin amblemi olmuştur. Kale ortasında büyük bir avlu bulunmaktadır. B u avlu yağmur suyu toplamak ve bu suyun gayet büyük kale sarnıcında bir kuşatma için hazır saklanabilmesi için özel bir şekilde yapılmıştır. Çok kalın kale duvarları bulunmaktadır. Kalenin eteklerindeki duvarlar 2 m. enindedir. Böylece kale içinde bulunan evler, kiliseler ve savunma tesislerinin korumalı olmasını garanti etmekteydi.
 • Kiliseler: Kentte çok sayıda kilise bulunmaktadır. Bunların en entresanları şunlardır:
  • Santa Maria Maggiore:Yapımı 12. yy.dir. Norman Kalesi'ne doğrudan doğruya bağlıdır. Ana giriş kapısi üzerinde çok büyük rozet şeklinde vitray pencere vardır. Geleneksel olan yuvarlak kesimli sütunlar yerine kare kesimli sütunlar kullanılmıştır. Kilise içinde birçok resim, tablo, taştan ve tahtadan yontulmuş heykel ve süsler bulunmaktadır.
  • Santuario Maria Santissima di Costantinopoli: İlk defa 1600 yapılmıştır. 1719'da tümüyle günümüzdeki şekline renove edilmiştir. İçindeki bir şapelde bakır levha üzerine yağlı boya ile yapılmış Machietta adı da verilen "İstanbul'daki Meryem"i tasvir ettiği kabul edilen bir ikona bulunmaktadır. Bu ikona kilisenin adını sağlamıştır.
 • Müzeler:
  • Müseo Civico di Rende (Rende Şehir Müzesi): Eski şehirde "Palazzo Zagarese e Vitarı" binasında "Sanat ve Kültür Merkezi"'dir. İçinde şehrin İtalya'da ünlü sanatçısı "Achille Capızzan" eserleri müzesi; MAON'da 18. ve 19. yy. güzel sanatler eserleri galerisi; "Folklor Müzesi" ve toplantı ve sergi merkezleri bulunmaktadır.
  • Müseo del Presente (Günümüz Müzesi): 2500 m<süp>2</süp> sergi alanı bulunur. Müze modern ve günümüz güzel sanatlar gösteri ve sergileri; film, tiyatro, artıstık gösteriler, konferanslar ve yeni kitap sunumları için kullanılmaktadır.
 • Diğer ilgi çekebilecek yerler:
  • Metropolis: Güney İtalya'da en büyük çok katlı alışveriş merkezi.
  • Robinson Park: Cosenza metropoliten büyük şehir bölgesi için popüler eğlence parkı.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Kaynak: İtalyanca Wikipedia "Rende" maddesi 7 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 2. ^ Beomondo Birinci Hacli Seferi komutanlarindan basta geleni olmuş; Antakya'yı eline geçirip burada kurulan Haçlı devleti olan Antakya Prensliği hükümdarı olmuştu.
 3. ^ Diğer bu savunma hattının Norman kaleleri Bisignano, Montalto Uffugo ve Cosenza kaleleridir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]