Amantea

Koordinatlar: 39°08′K 16°04′D / 39.133°K 16.067°D / 39.133; 16.067
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Amantea
Comune di Amantea
Amantea arması
Arma
Ülkeİtalya
BölgeCalabria
İlCosenza
İdare
 • Belediye başkanıFrancesco Tonnara
Yüzölçümü
 • Toplam28 km²
Rakım50 m
Nüfus
 (31 Aralık 2011)
 • Toplam13,754
 • Yoğunluk490/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)

Amantea, İtalya'nın Calabria bölgesine bağlı Cosenza ilinde bulunan bir komündür. Komünün nüfusu 31 Aralık 2011 tarihi itibarıyla 13.754'tür. Nüfus bakımından bölgedeki yirminci belediyedir,[1] nüfus yoğunluğu açısından[2] ise yirmi dördüncü sıradadır Tiren Denizi'nin güney kıyısında bir turizm merkezidir.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Amantea, 7. yüzyılda kendi başına bir merkez olarak görünmektedir, ancak bölgede tarih öncesi çağlardan itibaren insan varlığının izleri bulunmuştur. 839'da Araplar tarafından ele geçirildi, 889'da Bizanslılar tarafından ele geçirildi. Daha sonra Norman egemenliğine girdi. 1269'da Amanteaniler, Hohenstaufen'li Conradin adına Angevines'e karşı ayaklandı, ancak Fransızlar tarafından kuşatıldı ve yenildi.

Kasaba çoğunlukla, 1806-1807'de kalesini fethetmeye çalışan Joseph Bonaparte komutasındaki Fransız birliklerine karşı sakinlerinin uzun direnişiyle ünlüdür.

Temmuz 1810'da, üç İngiliz savaş gemisi, fırkateyn HMS Thames, HMS Weazel ve Pilot, Napoli'den Murat'ın ordusuna Scylla'da erzak ve erzak taşıyan 31 gemiden oluşan bir konvoyu ele geçirdi veya imha etti. Yedi büyük hücumbot, dört scampavia ve silahlı bir pinnace konvoyu koruyordu. İngiliz savaş gemilerinin yaklaşması üzerine konvoy ve eskortları kendilerini Amantea'nın önünde karaya çıkardılar, ancak İngilizler yine de neredeyse tüm gemileri ele geçirmeyi ve yarım düzinesini yok etmeyi başardılar, ancak hepsi çok az zayiat verdi.

Amantea, 1861'de İtalya Krallığı'nın bir belediyesi haline geldi ve birçok kamu dairesi ve okulla donatıldı. 20 Şubat 1943'te bir bomba San Biagio Kilisesi yakınlarındaki Via Indipendenza'da Palazzo Del Giudice'yi vurdu. Savaştan sonra Amantea, denizin popülerleşmesine neden olan güçlü bir genişleme yaşadı ve onu iyi bilinen bir sahil ve turizm beldesi haline getirdi. Birkaç yıl önce Campora San Giovanni turizm limanı açıldı.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir Planlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Amantea'nın kalenin yamacına tutunan tarihi merkezi, özellikle büyük olmasa da, hem anıtsal binaların varlığı hem de harika manzaralar ve kentsel yerleşimin özellikleri için kesinlikle büyük bir turistik cazibedir.

Kasaba, Tiren Denizi'nde ve alüvyon kökenli kıyı ovasında baskın bir konumda yükselir: on dokuzuncu yüzyıla kadar surlarla çevrili olan konum, Calabria Citra'daki en sağlam yerlerden biriydi. Bu nedenle önce Bizanslıların, ardından Arapların bu doğal kaleyi güçlendirmeyi ve kasabayı dik bir yokuşta geliştirmeyi düşünmeleri kaçınılmazdır. Strada Statale 18 Tirrena Inferiore'nin eski güzergahı yirminci yüzyılın otuzlu yıllarında açılmadan önce, tarihi merkez neredeyse tamamen motorlu taşıt trafiğine kapatılmıştı. Yirmi birinci yüzyılda bile, Kale ve San Francesco d'Assisi Kilisesi kalıntılarına ulaşım yolları, yürüyerek bile gidilmesi zor olan toprak yollar ve Kilise çevresindeki tarihi merkezin iyi bir parçası. Sant'Elia ve eski Cizvit Babalar Koleji'ne arabayla ulaşılamıyor.

Ellili yıllardan başlayarak, şehrin modern bölümünün kentsel gelişimi, Catocastro nehri ve Santa Maria deresinden kaynaklanan yukarıda bahsedilen kıyı ovasında başladı: kesişen dik sokaklar, ayrıca Calabria'yı sık sık harap eden deprem korkusu nedeniyle alçak evler bulunmaktadır. Amantea'nın modern genişlemesinin iki ana arteri, aşağı şehrin gerçek kentsel merkezi olan piazza Commercio'da buluşan Regina Margherita ve Corso Vittorio Emanuele II'dir. Kasaba, altmışlı yıllara dayanan yeni güzergahtaki çok yoğun 18 Tirrena Inferiore devlet yolu ve Kuzey ve Güney İtalya arasındaki bağlantıların hayati arteri olan Güney Tiren Demiryolu geçmektedir. Yeni kentsel genişlemenin sembolü, Tiren Denizi sahiline bir kilometreden fazla paralel uzanan Lungomare di Amantea'dır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Akdeniz iklimine sahiptir. Amantea bölgesi, karada ortalama sadece iki kilometre derinliğe sahiptir ve bunun yerine deniz boyunca on üç kilometreden fazla rüzgar alır. Bu, iyi bir sezonun uzun sürmesini sağlar. Bu nedenle yaz aylarında havayı tazeleyen deniz ve tepe esintileri hakimdir. İç bölgenin kıyı zincirine yakınlıktan kaynaklanan don olayları çok nadir görülür; yağış oldukça yoğundur, ancak, Ekim-Mart yarıyılında yoğunlaşır.

Ay Aylar Mevsimler Yıl
Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Kış İlkbahar Yaz Sonbahar
Ortalama max. sıcaklık (°C) 13,4 13,8 15,6 18,1 22,0 25,8 28,4 29,0 26,4 22,2 18,3 15,2 14,1 18,6 27,7 22,3 20,7
Ortalama min.sıcaklık (°C) 7,6 7,3 8,5 10,6 13,7 17,8 20,5 20,8 18,4 14,8 11,8 9,1 8,0 10,9 19,7 15,0 13,4
Yağış (mm) 116 73 100 63 54 21 13 20 61 75 137 171 360 217 54 273 904
Yağmurlu Günler 11 8 11 7 4 2 1 2 4 7 9 12 31 22 5 20 78

Başlıca Görülecek Yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Rocca (Kale). İlk olarak Bizanslılar tarafından inşa edilmiş, Araplar tarafından güçlendirilmiştir. Ancak mevcut silindirik kule Norman-Hohenstaufen dönemine aittir. 1269'da Charles of Anjou'nun birlikleri tarafından uzun süre kuşatıldı. 1806-1807'deki Fransız kuşatması sırasında neredeyse yok edildi. Artık kamusal bir yapıdır, ancak terk edilmiştir. Amantea Kalesi. Kale, merkezdeki kale kulesi ve çok uzakta olmayan eski San Francesco d'Assisi kilisesinin (belki de eski cami) kalıntıları ile tepenin tepesinden kasabaya hakimdir. Enzo Fera'nın çalışmalarından MS 1100 ile 1600 yılları arasında inşa edilen kıyı savunma sistemi yeniden inşa edilmiştir.Aslında bölgeyi bir zamanlar Berberi korsanlarının saldırılarına karşı çok iyi korunan bir alan haline getiren çok sayıda kule ve tahkimat var. Hala el değmemiş eserler var.
 • San Bernardino Kilisesi.
 • Palazzo delle Clarisse (17. yüzyıl). Saray, 17. yüzyılın başlarında Fakir Claires Manastırı (Clarisse) olarak inşa edilmiş ve Fransızların Amantea kuşatması sonucunda diğer kilise mülkleriyle birlikte ona el koyup daha sonra sattığı 1806 yılına kadar bir manastır olarak kalmıştır. Onu asil ikametgâhı yapan Marquis de Luca di Lizzano'ya. Marquis De Luca, 1977 yılına kadar sarayda yaşadı. Ağır bir bakımsızlık ve çürüme döneminin ardından bina, şimdiki sahibi Prof. Fausto Perri tarafından satın alındı ve restore edildi. Palazzo delle Clarisse şimdi, büyük bir geleneğe sahip son derece uzmanlaşmış bir İtalyan laboratuvarı olan ve aynı zamanda güzel deniz manzaralı bir restoran olan Atelier of Copyists'in ustalarının konserleri, sergileri ve tabloları gibi kültürel ve ticari etkinliklere ev sahipliği yapıyor.
 • Palazzo Mirabelli (17. yüzyıl).
 • U Turriune (büyük kule, 14. yüzyıl) Campora San Giovanni'de.
 • Campora San Giovanni bölgesindeki arkeolojik bulgular.
 • Kapuçin Kilisesi.
 • Milet Sarayı.
 • Florio Sarayı.
 • Furgiele Sarayı.
 • Palazzo Greco (eski adıyla Furgiuele).
 • Palazzo Di Lauro (daha sonra Furgiuele).
 • Cavallo Marincola Sarayı.
 • Perciavalle Sarayı.
 • Koza Sarayı.
 • Palazzo Folino.
 • Carratelli Sarayı

Tarihi merkezdeki birçok bina bakımsız veya çürümüş durumda. İstisnalar arasında: özel bir şahsa ait olan ve kamuya ait bir şirketin müdahalesiyle yenilenen Poor Clares sarayı; 18. yüzyıldan kalma Palazzo Mirabelli, ünlü Amantisli doktor Giuseppe Mirabelli'nin ve aynı zamanda Roma Forumu'nun tanınmış avukatı Alfredo Mirabelli Centurione'nin doğum yeri; Palazzo Carratelli.

Facciata del duomo
Duomo di Amantea
Duomo di Amantea
Convento di San Bernardino da Siena
Convento di San Bernardino da Siena

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehrin ilk müzik topluluğu "Concerto Bandistico Città di Amantea "Mario Aloe", 1850 yılında Belediye tarafından Maestro Achille Longo başkanlığında kuruldu. 1927'den 1965'e kadar bu orkestrayı yönetti.[3]

1987 yılında, "Banda Musicale Francesco Curcio", Maestro Francesco Curcio tarafından kuruldu ve başlangıçta Achille Longo'ya ithaf edildi.

Diğer bir yerel müzik grubu, 10 Mayıs 2005'te Maestro Angelo De Paola liderliğindeki 50 genç enstrümanist tarafından kurulan "Orchestra dei Fiati Mediterranea City of Amantea"dır.

Geleneksel yemekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Amantea, tipik tatlısı Buccunotto ile ünlüdür; çikolata, baharatlar ve onu üreten ev hanımları ve pastaneler arasında geleneksel olarak gizli kalan diğer malzemelerle doldurulmuş, tekne şeklinde bir tatlıdır. Ayrıca, hamsi, sardalya ve eski balıkçıların verdiği reçetelere göre yerel şirketler ve bireyler tarafından titizlikle hazırlanan "rosamarina" adı verilen yeni doğan balıklar gibi balıkların işlenmesi de çok önemlidir.

Etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karnaval;

Amantean tıp günleri;

Canlı figürlerle satranç oyunu;

1962'de Vitaliano Camarca tarafından yaratılan "Premio letterario Città di Amantea";

"Amanteani nel mondo" Dünya Gününde Amantealılar

La Guarimba Uluslararası Film Festivali;

Her yıl Ekim ayının sonundan Kasım ayının başlarına kadar gerçekleşen "La Fiera".

Toplum[değiştir | kaynağı değiştir]

Demografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kesinlikle demografik bir düzeyde, Amantea'nın tarihinde inişler ve çıkışlar vardır: İlk büyük demografik büyüme, Amantea'nın ticaret sayesinde göreceli bir ihtişam anına ulaştığı on altıncı yüzyılın ortalarında meydana geldi. Daha sonra, on yedinci ve on sekizinci yüzyıllarda, çeşitli faktörler nedeniyle demografik büyümede ilerleyici bir yavaşlama gözlemlenebilir: kalenin gerilemesi, barbarların Akdeniz'e akınlarının yeniden başlaması, nihayetinde Calabria'nın genelleştirilmiş yoksullaşması.

Kuşkusuz, 1806-1807 Fransız kuşatması, şehri derinden etkiledi ve nüfusun daha da çökmesine katkıda bulundu, ancak on dokuzuncu yüzyılda ve daha sonra yirminci yüzyılda çok iyi bir şekilde toparlandı. Bununla birlikte, son dönemdeki demografik büyüme, orta-büyük İtalyan kasabalarının çoğunda meydana gelen büyümeden önemli ölçüde daha düşüktür: aslında, Amanteanların ve Calabrialıların genel olarak Amerika'ya göçü, demografik denge üzerinde olumsuz bir etki yapmıştır. Kuzey Amerika ve Kuzey Avrupa, ardından Kuzey İtalya'ya doğru: ve bu son göç, altmışlı yıllarınkinden farklı biçimlerde de olsa durmadı.

Etnik kökenler ve yabancı azınlıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehirde ikamet eden yabancı vatandaşlar 311'dir,[4] uyruklarına göre şu şekilde bölünür:

Romanya, 140

Fas, 43

Ukrayna, 38

Bulgaristan, 28

Çin, 24

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Altyapı Ve Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Sokaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Arka planda kale ile Corso Vittorio Emanuele caddesi

Tüm uzunluğu boyunca Amantis topraklarını geçen en önemli devlet yolu, Cosenza'nın aşağı Tiren kıyısının ana arteri olan 18 Tirrena Inferiore devlet yolu, A2 Napoli-Reggio Calabria otoyolunun kıyısı boyunca geçerli bir alternatiftir. Belediye toprakları aynı zamanda onu Lago, Domanico ve Carolei kasabaları üzerinden Cosenza'ya bağlayan 278 numaralı devlet yolu ile de çapraz olarak geçmektedir. Daha güneyde, Oliva mezrasına uygun olarak, Aiello Calabro'dan geçerek Cosenza'ya giden 108 numaralı devlet yolu ile geçilir.

Demiryolları[değiştir | kaynağı değiştir]

Amantis topraklarından geçen tek demiryolu hattı, 2009 yılında yenilenen şehir istasyonunun üzerinde bulunduğu Güney Tiren Demiryolu'dur. İkinci bir tren istasyonu Campora San Giovanni'de bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Comuni della Calabria per popolazione". Tuttitalia.it (İtalyanca). 2 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2022. 
 2. ^ "Comuni della Calabria per densità di popolazione". Tuttitalia.it (İtalyanca). 31 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2022. 
 3. ^ "Concerto Bandistico "Mario Aloe" - Amantea (CS)". www.bandamusicale.it. 5 Ocak 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2022. 
 4. ^ "Demo-Geodemo. - Mappe, Popolazione, Statistiche Demografiche dell'ISTAT". demo.istat.it. 15 Ağustos 2000 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2022.