Referans çalışması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Brockhaus Enzyklopädie

Referans çalışması, bilgi için başvurulabilecek kitap veya süreli yayın gibi bir çalışmadır.[1] Bilginin ihtiyaç duyulduğunda hızlı bir şekilde bulunması amaçlanmıştır. Bu tür çalışmalara genellikle baştan sona okumak yerine belirli bilgiler için başvurulur. Bu çalışmalarda kullanılan yazı stili bilgilendiricidir; yazarlar birinci kişiyi kullanmaktan kaçınır ve gerçekleri vurgular.

Endeksler, birçok referans çalışmasında ortak bir yönlendirme özelliğidir. Birçok referans çalışması, çalışmaları bireysel bir yazar yerine bir veya daha fazla editör tarafından koordine edilen bir katılımcı ekibi tarafından derlenir. Güncellenen sürümler genellikle gerektiğinde, bazı durumlarda yıllık olarak yayınlanır.

Referans çalışmalar arasında sözlükler, ansiklopediler, almanaklar, atlaslar, bibliyografyalar, biyografik kaynaklar, kütüphane katalogları ve sanat katalogları gibi kataloglar, kayıtlar, iş rehberleri ve telefon rehberleri gibi dizinler, diskografiler, filmografiler, terimler sözlükler, el kitapları, bibliyografik endeksler gibi endeksler ve alıntı endeksleri, kullanıcı kılavuzları, araştırma kılavuzları, tesaruslar ve yıllıklar bulunmaktadır.[2] Pek çok referans çalışması elektronik biçimde mevcuttur ve referans yazılım, CD-ROM, DVD veya internet üzerinden çevrimiçi olarak elde edilebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Reference". The Merriam-Webster.com Dictionary. Merriam-Webster Inc. 7 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2021. 
  2. ^ Reitz, Joan M. (10 Ocak 2013). "Reference book". Online Dictionary for Library and Information Science. 6 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2021. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]