Versiyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Sürüm sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Versiyon ya da sürüm (İngilizce: versiyon), kullanılan IP’nin uyarlamasını gösterir. Farklı uyarlamada başlıktaki alanların yerleri değişiklik gösterdiğinden paketin doğru yorumlanması için kullanılır. Bu uzunluk iki tane dört bitlik değerin birleşiminden meydana gelir. İlk dört biti protokol sürümüne ayrılmıştır. Kalan dört bit ise IP başlığın uzunluğu ile ilgilidir.[1]

Şu anda kullanılan IP versiyonu 4’tür. Bir sonraki versiyon ise 6 olacaktır. 5 Stream Protokol için saklanmaktadır.

IP paket başlığı içeriği[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Version
 2. İnternet Header Length(IHL)
 3. Type Of Service(TOS)
 4. Total Length(TL)
 5. Identification
 6. Flags
 7. Fragment Offset
 8. Time To Live(TTL)
 9. Protocol
 10. Header Checksum
 11. Source Address
 12. Destination Address
 13. Options
 14. Data

IPv4 ve IPv6[değiştir | kaynağı değiştir]

IPv4’ün adres uzayı , IPv6’ya göre daha dardır. IPv6 ile daha çok sayıda IP adresi kullanılabilir durumdadır. IPv4’te 32 bit olan adresler IPv6’da 128 bite çıkartılmıştır. Ayrıca IPv4 başlık formatı (İngilizce: header format), IPv6 formatına göra daha basit yapıdadır. Çünkü IPv4 başlık boyutu 20 oktetden oluşurken IPv6 başlık boyutu sabit olarak 40 oktetdir.

IPv4 başlığının 12 alanının 6’sı IPv6 da yoktur. Bu alanların kaldırılması, IPv6’nın daha kolay işlenmesini sağlamıştır. Ayrıca IPv6 üzerindeki otomatik konfigürasyon özelleği İnternet üzerindeki adres yönetimini kolaylaştırır.

IPv6’da NAT’a (İngilizce: National Address Translation) duyulan ihtiyaç azalmıştır. Adres sayısının artması, NAT uygulamalarında sağlanan çok sayıda adresin IP adresine dönüştürülmesi ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu sayede NAT yüzünden oluşan sorunlarda ortadan kalkmış olur. IPv4’te IPsec kullanımı isteğe bağlıyken IPv6’da zorunludur.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Network TCP/IP UNIX El Kitabı - Dr. Rifat ÇÖLKESEN