Red Bull

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Red Bull
TipEnerji içeceği
ÜreticiRed Bull GmbH
KökenAvusturya[1]
İlk üretim yılı1987
RenkKoyu Sarı
İçindekilerKafein, taurin, glukuronolakton, sükroz ve glikoz, B grubu vitaminler ve alp kaynak suyu
Bağlantılı ürünlerRed Bull Energy Drink
Red Bull Sugarfree

Red Bull, Red Bull GmbH tarafından sunulan enerji içeceği markasıdır. Tayland'daki bir enerji içeceğinin Avrupalı damak tadına uyarlanması ile oluşturulmuş Avusturyalı içecek ve aynı marka altında sportif organizasyonlar düzenleyen firmadır.[2][3][4][5] Red Bull, senede 7,5 milyar kutu satışıyla (2019) enerji içecekleri arasında en yüksek pazar payına sahiptir.

Avusturyalı girişimci Dietrich Mateschitz, ilk olarak Tayland'da Chaleo Yoovidhya tarafından tanıtılan Krating Daeng adlı mevcut bir enerji içeceğinden ilham aldı. Tay dilinde "daeng" kırmızı anlamına gelir ve "krating" (İngilizcede gaur veya Hint bizonu olarak bilinir) Hint altkıtasına özgü büyük bir vahşi sığır türüdür. Red Bull projesi 1984 ve 1987 arasındaki özenli çalışmalardan hızla yükselen ve şu anda dünyanın önde gelen enerji içeceklerinin arasındadır. Sloganları "Red Bull bedeni ve zihni canlandırır." ve "Red Bull kanatlandırııır!" dır. Türkiye'de 250mL, 355mL ve 473mL'lik kutularda satılmaktadır. Kutu üzerinde de belirtildiği üzere alkolle birlikte karıştırılarak veya beraber tüketilmemesi gerekir. Yine ticari ambalajı üzerinde özellikle çocuklar, 18 yaş altı kişiler, yüksek tansiyonu olanlar, diyabetikler, gebe ve emzikli kadınlar, metabolizması kafeine duyarlı olanlar tarafından tüketilmesi açıkça önerilmemektedir. Üretici, ayrıca ürünün günlük 500ml'den fazla tüketilmesini önermemektedir. Tüketicinin bu önerilere uymaması durumunda vücutta dehidrasyona, hassas bünyelerde ise kalp krizine kadar yol açabilen sorunlara sebep olabilir.

Avusturya'daki popülerlikleri durmadan yükselirken, satışlarındaki en büyük patlama uluslararası alana açılmayla gerçekleşti. İçecekleri ilk kez Almanya tarafından 1994'te onaylandı. 1997 ise Amerika, Avustralya ve Güneydoğu Asya gibi denizaşırı genişleme sürecinden geçti. Japon pazarına ise 2006'da girildi.[6][7][8]

Firmanın Formula 1 başta olmak üzere motor sporları dünyasında sayısız sponsorlukları (Red Bull Racing, Scuderia AlphaTauri), RB Leipzig, FC Red Bull Salzburg, FC Liefering, Red Bull Bragantino, New York Red Bulls futbol kulübleri, Red Bull Air Race, Red Bull Cliff Diving World Series, Crashed Ice adında akrobasi ağırlıklı uçak yarışı organizasyonu, Red Bull Local Hero Tour isminde bir kaykay yarışması, Red Bull Uçuş Günü adında eğlence amaçlı uçuş yarışmaları, Art of Can adıyla sanat ve yaratıcılık alanında düzenlenen yarışması, Red Bull Records gibi sayısız etkinliğe sahiptir.

Dietrich Mateschitz, yeni markası için amblemi yaratırken, orijinal Krating Daeng’in amblemini kaldırmama kararı aldı. Adı İngilizceye çevirerek sakladı. Yani Red Bull imajı, Krating Daeng kurumsal benliğinin neredeyse eksiksiz bir kopyası.[9]

Geçmişten Günümüze Red Bull Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Red Bull Sugarfree: Klasik Red Bull lezzetinin şekersiz halidir.

Red Bull Red Edition: 2020'ye kadar Kızılcık aromasına sahip olan Red Bull çeşididir. 2020'de Summer Edition olarak bilinen Karpuz aromalı çeşit haline gelmiştir ve kızılcık aromalı çeşidinin üretimi sonlandırılmıştır.

Red Bull Blue Edition: Yaban mersini aromalı Red Bull çeşididir.

Red Bull White Edition: 2018'de Summer Edition olarak piyasa sürülüp sonradan White Edition adıyla üretimine devam eden Hindistan Cevizi ve Acai üzümü aromalı Red Bull çeşididir.

Red Bull Peach Edition: Şeftali aromalı Red Bull çeşididir

Red Bull Yellow Edition: Tropikal meyve aromalı Red Bull çeşididir.

Red Bull Summer Edition: 2022'de Pitaya, 2023'te Kayısı ve Çilek aromasına sahip Red Bull çeşitleridir. Ayrıca 2017'de pembe Greyfurt aromalı ve 2016'da Kivi ve Elma aromalı çeşidi.

Red Bull Winter Edition: 2020'de Mandalina, 2021'de Nar ve 2022'de Elma ve İncir aromasına sahip Red Bull çeşitleridir. Ayrıca 2019'da Erik ve Tarçın çeşidi.

Red Bull Green Edition: 2016 yılındaki Summer Edition (Kiwi & Elma) çok beğenilmiş ve Green Edition adıyla üretimine 2022'ye kadar devam etmiş ancak 2022 yılında yerini o senenin yaz sürümü olan Pitaya aromalı Red Bull almıştır.

Red Bull Lime Edition: Misket Limonu aromalı Red Bull çeşidi olmuş ancak 2021 yılında üretimi sonlanmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Tayland'daki farklı isimdeki bir enerji içeceği Avrupa ağız tadına uyarlanıp, ilk kez Avusturya'da piyasaya sürülmüştür.
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2008. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 14 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2008. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 14 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2008. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 14 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2008. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 14 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2008. 
  7. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 14 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2008. 
  8. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 14 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2008. 
  9. ^ "Red Bull Logo". marka-logo.com. 13 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2021. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]