Ravent (cins)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ravent
01-rhubarb stalks.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Klad Angiosperms
(Kapalı tohumlular)
Klad Eudicots
(İki çenekliler)
Klad Core eudicots
Takım: Caryophyllales
Familya: Polygonaceae
(Kuzukulağıgiller)
Cins: Rheum
L.
Türler

Metne bakınız.

Ravent (Rheum), kuzukulağıgiller (Polygonaceae) familyasından mayıs-haziran aylarında çiçek açan, 100–150 cm boyunda, çok yıllık, otsu bir bitki cinsi. Bu cins içinde ravent (Rheum rhabarbarum), İngiliz ravendi (Rheum rhaponticum) ve ışgın (Rheum ribes) gibi türler yer almaktadır. Türkiye'de yabani olarak yetişen tek türü Rheum ribes türüdür.

Yapraklar bitkinin taban kısmında toplanmıştır. Yaprakları, kalp veya böbrek şeklinde, 30–60 cm ebadında, kenarları dişli, damarlar alt yüzden dışarı doğru çıkıktır. Çiçekleri geniş bir bileşik salkım durumunda toplanmıştır. Çanak yaprakları 6 parçalıdır. Meyveleri 10–30 cm uzunluğunda, kırmızımtrak renkli ve kanatlıdır. Toprak altında etli bir rizomu bulunmaktadır.

Toksik etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ravent yaprakları zehirli maddeler içerir. Yapraklarında pek çok bitkide bulunan öldürücü ve aşındırıcı etkisi olan oksalik asit bulunur. Saf oksalik asidin öldürücü dozajinın her bir kilo vücut ağırlığı için 375 mg olduğu yahut 65 kg bir insan için 25 g olduğu tahmin edilmektedir. Yapraklardaki oksalik asit miktarı degişkenlik göstermesine rağmen bunun 0,5% oranında olduğu söylenebilir. Yani öldürücü dozajda oksalik asit alabilmek için aşağı yukarı 5 kg yaprak yenilmesi gerekmektedir ki bu da pratikte pek mümkun değildir.

Kökleri yaklaşık 5.000 yıldır kuvvetli bir laksatif olarak kullanılmaktadır. Kökler ve gövde emodin ve rein gibi antrakinonlar bakımından zengindir. Bu maddeler ishal yapıcı ve boşaltımı hızlandırıcı etkileriyle bilinmektedir.

Ravent çiçeği

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]