Ransom Eli Olds

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ransom E. Olds

Ransom Eli Olds (3 Haziran 1864–26 Ağustos 1950) Amerikan Otomotiv endüstrisinin öncülerinden biridir. İlk buharlı otomobilini 1894'te ve ilk benzinli otomobilini de 1896'da yaptığını iddia etmiştir.

Olds Cenevre, Ohio'da demirci Pliny Fisk Olds ve Sarah Whipple Olds oğlu olarak dünyaya geldi, sonradan Lansing, Michigan'a taşındı.

Oldsmobile[değiştir | kaynağı değiştir]

21 Ağustos 1897'de Lansing, Michigan'da Olds Motor Vehicle Company (Olds Motorlu Araçlar Şirketi)'ni kurdu. 1899'da Samuel L. Smith adında bir bakır ve kereste kralı tarafından satın alınan şirketin adı Olds Motor Works olarak değiştirildi. Yeni şirket Lansing'den Detroit'e taşındı. Smith şirketin başkanı olurken, Ransom başkan yardımcısı ve genel müdürlük görevini aldı.

1901 yılında Ransom, 650$'a satılan Curved Dash Oldsmobile modelini tasarladı. Her ne kadar aynı yıl fabrika yansa da 600'ün üzerinde Curved Dash modeli satılmıştır. 1904 yılında satışlar 5000 adede kadar çıkmıştır.

Ransom ve Smith sık sık anlaşmazlığa düştüğünden, 1904 yılında başkan yardımcılığı ve genel müdürlük görevlerinden alınan Ransom kendi şirketinden ayrıldı. Hemen sonra kurduğu R.E. Olds Motor Car Company 'nin adını herhangi bir dava söz konusu olmasın diye Reo Motor Company'e çevirdi. REO kısaltması onun isminin baş harflerinden gelir. Ransom 1925'e kadar REO'nun başkanlığını ve sonra da yürütme kurulu başkanlığını yapmıştır.

The Olds Motor Works şirketi 1908 yılında General Motors tarafından satın alınmıştır. 107 yıl boyunca üretilen 'Oldsmobile markası General Motors tarafından 2004 yılında durdurulmuştur.

Montaj bandı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ransom E. Olds 1901 yılında montaj bandını yarattı. Her ne kadar birçokları Henry Ford tarafından icat edildiğini sansa de otomotiv sanayisinin yürüyen montaj bantlarının babası Ransom E. Olds'tur. Henry Ford montaj bandlarını mükemmelleştirmiş ve prosesi standartlaştırmıştır. Otomobil üretmek için tasarladığı bu yeni yöntemle fabrikasının kapasitesini dört katından fazlasına çıkarmış ve 1901'de 425 araç üretirken 1902'de 2.500 araç üretmiştir.

Yarış kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Olds aynı zamanda Florida'da Ormond ve Daytona sahillerinde yarışmasıyla da ünlüdür. 1894 ile 1901 yılları arasında kumsaldaki ilk zamana karşı yarış ona aittir. 1902'de otomobilin zengin öncüleri Olds ve Alexander Winton (Winton Motor Carriage Company) resmi olmayan bir yarış düzenlerler. Winton OLds'u sadece saniyenin onda ikisiyle geçer.

Oldsmar[değiştir | kaynağı değiştir]

1913'te Olds Florida'da daki Tampa Bay'in kuzeyinden 152 km²'lik bir arazi satın alır ve bu araziyi geliştirerek günümüzdeki Oldsmar şehrini kurar.

Evi[değiştir | kaynağı değiştir]

1900'lerin başında Olds, Lansing'deki South Washington Avenueda Quenn Ann tarzında bir malikâne inşa ettirir. Evde bulunan teknolojik yenilikler arasında garajda bulunan ve Olds'un gece garaja girdikten sonra sabah geri geri gitmeden dişarı çıkmasına olanak sağlayan döner tabla (daha sonraları Batman tarafından kullanılan bir tasarım) sayılabilir. 1972 yılında Interstate 496 yoluna yer açmak için bu ev yıkılmıştır. Bu yola dah a sonra Olds'un ismi verilmiştir. Ann Arbor'da bulunan diğer evi hala ayaktadır ve turistlere açıktır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]