RE/MAX

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
RE/MAX, LLC
REMAX Logotype Color.jpg
İşlem kodu NYSE: RMAX
Tip Halka açık
Kuruluş 1973
Önemli kişiler Dave Liniger, CEO, Chairman ve Co-Founder
Gail Liniger, Vice-Chair ev Co-Founder
Geoff Lewis, President
David Metzger, COO ve CFO
Alan Emlak
Gelir $171 milyon (2014)[1]
Ana sayfa remax.com
remax.com.tr

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

RE/MAX International, Amerika Birleşik Devletleri menşeli gayrimenkul şirketidir. Dünyada 95 ülkede ofisi bulunmaktadır. Toplam ofis sayısı 6500'dur. Bu ofislerinde yaklaşık 110.000 çalışanı vardır bunlardan 90.000 çalışanı Gayrimenkul Danışmanıdır.1997 yılından bu yana Türkiye'de faaliyettedir. RE/MAX'ın franchise bedeli 24.000 dolar olup, toplam yatırım bedeli 60.000 doları bulmaktadır. Bu yatırımın RE/MAX ofisi sahibine geri dönüşü ise 1 yılı bulmaktadır. Remax her ay çeşitli bölgelerde dört yeni ofis açmaktadır. Firma dünyanın en çok gayrimenkul satan şirketi olarak övünmektedir.

Kuruluş ve Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

  • RE/MAX 1973 yılında Dönemin ünlü gayrimenkul Broker'ı Dave Liniger ve birkaç arkadaşı tarafından "Gayrimenkulde Maksimumlar" ı hedefleyerek kuruldu. kuruluş döneminde 5 GD (gayrimenkul Danışmanı) ile başlayan Şirket, günümüze kadar geçecek süreçte yüzbinlerce danışman ile gün geçtikçe devleşecek ve dünyada en çok bilinen gayrimenkul firması olma yolunda ilk büyük adımı atmış olacaktı.
  • 1975'de RE/MAX , ilk franchaise ofisini Kanada'ya sattı. bu aynı zamanda Colorado dışındaki ilk ofis olma özelliğini de taşıyordu.
  • 1978'de, Bugün hala kullanılmakta olan ve RE/MAX'i alanında en fazla bilinen marka yapan "Sıcak Hava Balonu" fikri geliştirildi. Bu dönemde Liniger ve Paydaşları oldukça fazla tepki görmüş, ancak bu fikir aynı yıl yapılan balon festivalinde uygulanmaya başladığında oldukça ses getirmişti. ilk uçurulan balon bir RE/MAX bölge sorumlusu tarafından tasarlanıp üretilmişti.
  • İlk tanıtımı izleyen 20 yıllık süreç, RE/MAX için büyümenin had safhaya ulaştığı altın dönem oldu. gayrimenkul satışı alanında yarattığı istikrarlı büyüme ile her dönem rakiplerini geride bırakan şirket, 1984 yılında 5000, 1986 yılında 10.000, 1989 yılında 25.000 ve izleyen dönemde 50.000 Alman Markı tutarlarında satış hacimleriyle sektörünün lideri konumuna geldi.
  • 1990'lı yıllara gelindiğinde RE/MAX büyüme hamlesini daha geniş sahalara aktarmaya karar verdi. Uluslararası genişleme İspanya, İtalya ve Almanya ile başladı.
  • 1995'de Büyüme odaklı çalışmaların bir devamı olarak Avrupa ve Asya kıt'alarına açılımlar yapıldı.

Türkiye'de RE/MAX[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1998'de RE/MAX, Türk Pazarına da giriş yaptı. Tek Şirketler Grubu Bünyesinde Murat Goldştayn Tarafından ülkemize Getirilen Şirket Faaliyet gösterilen 95 ülke içerisinde en fazla Gayrimenkul Portföyü Satışı, Bölge birinciliği gibi Başarılar elde etti.

RE/MAX bugün 95 ülkede 600.000 e yakın (Türkiye'de 7000'den fazla) Gayrimenkul Danışmanı ile hizmet vermektedir. Türkiye Portföyünde 115.000 den fazla Gayrimenkul Satılık / Kiralık olarak bulunmaktadır.

RE/MAX Akademi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sektöründe ilklerin öncüsü olmayı düstur edinmiş olan RE/MAX, Gayrimenkul Danışmanlığı alanında Türkiye'yi yeni bir eğitim sistemi ile tanıştırdı. RE/MAX Akademi adı altında yeni başlayan danışmanlarına hizmet veren eğitim birimi, RE/MAX Sistemi ve RE/MAX'in işleyişi hakkında Yeni Danışmanlarını eğiterek sistem içerisinde etkin, donanımlı ve daha başarılı çalışanlar yetiştirmeyi Hedefliyor. Akademi'nin eğitim binası İstanbul Tuzla'da bulunmaktadır. bunun dışında hizmet verilen diğer bölgelerde de eğitim planlamaları yapılabilmektedir.

Paylaşım Sistemi (RE/MAX Sistemi)[değiştir | kaynağı değiştir]

RE/MAX sisteminde amaç danışmanı işine ve müşteriye daha fazla motive edebilmektir. bir RE/MAX Ofisinde çalışmaya Başlayan bir danışman, 10 Günlük bir Eğitimden geçirildikten sonra Sözü Edilen 115.000 taşınmazdan oluşan portföye erişim hakkı kazanır. bu portföy üzerinde satışını / kiralamasını gerçekleştirdiği her bir gayrimenkul üzerinden bir hizmet bedeli alır. bu hizmet bedeli ve gayrimenkulün fiyatı üzerinden %48 komisyon alır. İşte uzmanlaştıkça bu oran %80'lere kadar ulaşır. Yeni başlayan danışmanlar Rapp sistemde (%48'lik sistem), Uzman olanlar isteğe bağlı olarak Maximum Sistemde (%80'lik sistem) çalışırlar.


Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "RMAX income statement". Amigo Bulls. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160305154717/http://amigobulls.com/stocks/RMAX/income-statement/quarterly. Erişim tarihi: 28 October 2015.