Quinault Yağmur Ormanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 47°30′18.5″K 123°49′17″B / 47.505139°K 123.82139°B / 47.505139; -123.82139

Quinault Yağmur Ormanı ABD'nin "Kuzey-Batı" bölgesinde Washington eyaletinin batısındaki Olympic Yarımadası'da bulunan büyük bir ılıman bölge yağmur ormanıdır. Quinault Yağmur Ormanı Olympic Ulusal Parkı'nın ve Olympic Ulusal Ormanı'nın bir kısmında olup Washington eyaletinin "Gray Harbour Kontluğu" ve "Jefferson Kontluğu" arazileri içinde bulunmaktadır.

Bu yağmur ormanı ortalama olarak yılda yaklaşık 365 cm (12 foot) yağış almaktadır.

Yagmur ormani Olympic Dağları'nin batısında "Quinault Nehri" ve "Quinaut Golu" bulunduğu bir vadidir. Bu vadi jeolojik çağlarda bir buzul tarafından ortaya çıkartılmıştır ve jeolojik dönemlerde buzulun eriyip sona erdiği Quinaut Golu'nde son bulmaktadır.

Bu vadiye, içinde gayet devasa ve rekor sayılacak büyüklükte çesitli ağaçlar olduğu için "Yağmur Ormanı Devleri Vadisi (Valley of the Rain Forest Giants)" adı verilmiştir. Bu vadi dunytada en çok sayıda rekor büyüklükte ağaç türlerini ihtiva eden en küçük alan olarak tanımlanmaktadır. Kaliforniya'daki sekoya ağaçları ve Yeni Zelanda'da bulunan orman ağaçları dışında dünyada bulunan en büyük cesametteki ağaçların bu ormanda olduğu belirtilmektedir. Bu ağaçların başında "Douglas Çamı (Pseudotsuga menziesii)" gelmektedir ve dünyada bilinen en büyük 10 Douglas Çamından 4 tanesi bu ormanda bulunmaktadır. Diğer büyük cesametteki ağaçlar arasında " Sitka ladini (Picea sitchensis)" ve "Bati Kirmizi Sediri (Thuja plicata)" vardir.[1]

Quinault Yagmur Ormani Kuzeybatı ABD'de bir tatil ve turizm bölgesidir. Bu turizm bölgesi içinde Quinault Golu etrafında tatil köyleri ve orman tatili otelleri bulunmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]