İçeriğe atla

Pycnopodia helianthoides

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pycnopodia helianthoides
Pycnopodia helianthoides
Korunma durumu

Kritik tehlikede (IUCN 3.1)[2]
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Echinodermata
Sınıf: Asteroidea
Takım: Forcipulatida
Familya: Asteriidae
Cins: Pycnopodia
Tür: P. helianthoides
İkili adlandırma
Pycnopodia helianthoides
Brandt, 1835[1]
Sinonimler
  • Asterias helianthoides Brandt, 1835

Pycnopodia helianthoides, Pycnopodiidae familyasında monotipik Pycnopodia cinsinin tek üyesi olan bir denizyıldızı türüdür. Pasifik Okyanusu'nun kuzeydoğusunda bulunan bu denizyıldızı 1 m'ye varan kol uzunluğuyla dünyanın en büyük denizyıldızlarından biridir. Genellikle 16 ila 24 arasında kolu olan bu türün renkleri oldukça değişkenlik gösterir. Denizkestaneleri, midyeler, deniz salyangozları ve diğer küçük omurgasızlarla beslenir.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

P. helianthoides türünün kol uzunluğu 1 m'ye ulaşabilir.[3] Renkleri parlak turuncu, sarı ve kızıldan kahverengi ve bazen de mor renge kadar değişiklik gösterir. Gövdeleri yumuşak ve kadife desenlidir ve güçlü emeçleri olan 16 ila 24 arasında kolu vardır.[3][4]

Dağılımı ve habitatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Alaska'dan Kaliforniya'nın güneyine kadar olan bölgede yaygın olarak görülürler[3] ve kuzeyde daha büyük bireyler bulunur.[5] Genellikle yosun[6] ve kelp[7] açısından zengin olan gelgit bölgelerinde yaşarlar.

Ekolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]

P. helianthoides gövdelerinin altında bulunan yaklaşık 15.000 tüp ayak sayesinde dakikada 1 m'lik hızlarıyla oldukça etkili ve hızlı avcılardır.[3][4] Denizkestaneleri en çok yedikleri besindir. Bunun yanı sıra midyeler, deniz salyangozları, abalon, deniz hıyarları ve diğer denizyıldızları ile beslenirler.[3] Kaliforniya'da Monterey Körfezi'nde ölü ya da ölmekte olan kalamarlarla da beslenirler.[8] Ağzını oldukça geniş olarak açabilse de abalon gibi gastropodları sindirebilmek için midesi gövdesinin dışına çıkar.[9]

Büyük balıklar ve diğer denizyıldızları gibi avcılarda kaçmak için kollarını koparabilirler, kopan kolar birkaç hafta içinde tekrar büyürler. Lithodidae familyasından yengeçler tarafından avlanırlar.[5] Ortalama ömürleri üç ila beş yıl arasındadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "WoRMS - World Register of Marine Species - Pycnopodia helianthoides". Marinespecies.org. 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2014. 
  2. ^ Gravem, S.A.; Heady, W. N.; Saccomanno, V.R.; Alvstad, K.F.; Gehman, A.L.M.; Frierson, T.N.; Hamilton, S.L. (2021) [2020]. "Pycnopodia helianthoides". IUCN Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi (amended assessment bas.). 2021: e.T178290276A197818455. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2021. 
  3. ^ a b c d e "Sunflower seastar - NOAA". 2 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2014. 
  4. ^ a b Telnack, Jennifer. Intertidal Marine Invertebrates of the South Puget Sound, NW Marine Life.
  5. ^ a b Sunflowerstar 2 Şubat 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Scott Boyd's Emerald Sea Photography.
  6. ^ North Coast Intertidal Guide: Seastars & Urchins, Humboldt State University. Arcata, CA.
  7. ^ Sunflower Star 25 Nisan 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Channel Islands National Park. National Park Service.
  8. ^ Monterey Bay Aquarium: Online Field Guide - Sunflower star 24 Temmuz 2003 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Monterey Bay Aquarium.
  9. ^ Sea stars and relatives, Edmonds Discovery Programs, City of Edmonds, Washington.