İçeriğe atla

Prusya'da Kral

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Prusya‘"da" Kral, Brandenburg Elektörleri tarafından 1701-1772 yılları arasında kullanılan unvan. Daha sonra Prusya Kralı unvanını almışlardır.

Brandenburg elektörü Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'nun bir bölümünü yönetiyordu. Bunun yanında imparatorluğun dışında kalan Prusya Dükalığı'nın da hükümdarıydı. Dükalık başlangıçta Polonya Kralı'nın tımarıydı. I. Friedrich Wilhelm'ın Polonya Kralı'ndan tam bağımsızlık kazandığı Labiau (1656) ve Bromberg (1675) Antlaşmaları'na kadar Prusya, derebeylik olarak kaldı. İmparatorluk içinde ise sadece bir prenslik olmasına rağmen, 1701 yılında Elektör III. Friedrich, büyüklüğünü göstermek için kral unvanı kullanmaya başladı. O zamanda imparatorluk içinde yalnızca üç kraliyet unvanı vardı: Almanların Kralı (İmparator'un elinde tuttuğu bir unvan), Bohemya Kralı (genellikle İmparator tarafından kullanılan bir unvan) ve Romalıların Kralı (İmparator'un varisi tarafından kullanılan bir unvan).

İspanya Veraset Savaşı'ndaki Hohenzollern yardımı karşılığında ve gelecek seçimde Habsburg adayına desteğini göstermek için İmparator I. Leopold, Friedrich'e kendisine "Prusya Kralı" yerine "Prusya'da Kral" unvanını kullanması için izin verdi.[1] Friedrich İmparatorluk içindeki topraklarında kral değil sadece bir elektördü, sadece eski Dükalığında kraldı.

I. Friedrich'in Königsberg Kalesi'nde taç giyme töreni

17 Ocak 1701'de Friedrich üzerinde "suum cuique" yazan siyah Prusya kartalından oluşan kraliyet armasını ilan etti.[1] 18 Ocak'ta kendisi ve karısı Sophie Charlotte'e Königsberg Kalesi'ndeki bir törenle kraliyet unvanı verdi.[1]

Bu tartışmalı hareket ancak 1713'teki Utrecht Antlaşması sonrasında genel kabul gördü. "Prusya Kralı" unvanı, sadece Prusya Dükalığı'nda değil tüm Prusya bölgesinde lordluğu temsil ediyordu. Hohenzollern prensleri tarafından kullanılacak bu unvanının komşu Lehistan-Litvanya Birliği'nin bir parçası olan Polonya Prusyasında da hak iddia ederek bir tehdit oluşturacağı inancıyla Polonya Kralları 1742'ye kadar Prusya Kralı unvanını kendileri kullandılar.

18. yüzyıl boyunca Prusya'da Krallar'ın gücü arttı. Üç Silezya Savaşı'nda Avusturyalı Habsburg Monarşisi karşısında galip geldiler ve Silezya'nın alınmasıyla güçlerini daha da artırdılar. 1772'de Polonya'nın ilk bölünmesi sırasında Polonya Prusyasının büyük bölümünü ele geçiren II. Friedrich Prusya Kralı unvanını aldı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Beier, Brigitte (2007). Die Chronik der Deutschen (Almanca). wissenmedia. s. 162. ISBN 3577143746.