Praglı Kosmas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kosmas'a ait bir görsel[1]

Praglı Kosmas (Çekçe: Kosmas Pražský; Latince: Cosmas Decanus; 1045 civarlarında – 1125), Bohemya'da soylu bir ailede doğan rahip, yazar ve tarihçidir. 1075 ile 1081 yılları arasında Liège‘de okumuştur. Bohemya'ya döndükten sonra rahip oldu. Kosmas, prestijli bir konumda olan Prag‘a atandı. Katedrale bağlı bir rahip olarak Avrupa'yı gezdi. Latince yazılmış olan eserine Chronica Boemorum denmiştir. Chronica üç kitaba ayrılmıştır:

I. Birinci kitap 1119 yılında tamamlanmıştır. Dünya‘nın yaratılışı ile başlar ve 1038 yılında sona erer. Bohemya devletinin efsanevi kuruluşunu ve 600‘lü yıllarda yaşayan en eski Bohemyalıları, Düşes Libuše ve onun Přemysl ile evlenmesiyle kurulan Přemysl hanedanını, Dük Bořivoj ve ve Bohemya'da Hristiyanlığın tanıtılmasını, Aziz Wenceslaus ve büyükannesi Ludmila‘yı ve Aziz Adalbert‘in hayatını anlatır.

II. İkinci kitap 1038-1092 yılları arasındaki Bohemya tarihini anlatır. Kitap, Dük Břetislav‘ın kahramanca işleriyle ve onun Polonya‘ya karşı galibiyetiyle başlar. Ayrıca cesur bir lider olarak bilinen Kral Vratislav‘ın uzun ve güçlü saltanatından da bahsedilmektedir. Kitap Vratislav‘ın ölümüyle biter.

III. Üçüncü kitap, Vratislav'ın ölümünden sonra 1092 ile 1109 yılları arasındaki kanlı iç savaş zamanının açıklamasıyla başlıyor. Kronik, Vladislav‘ın 1109-1125 arasındaki saltanatıyla sona ermektedir. Aynı yıl (1125), Kosmas vefat eder.

Kosmas'ın kroniklerinin devamını Kosmas'ın Takipçileri takip etti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lipský rukopis, an early ms. of Chronica Boemorum