Boemorum Kroniği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Boemorum Kroniği
Chronica Boemorum
DilLatince
Orijinalimevcut değil
Türtarihsel kayıt
Zaman dilimi1119-1125

Boemorum Kroniği (Latince: Chronica Boemorum; Çekçe: Kronika Čechů; Çek veya Bohemya Kroniği olarak da bilinir) Bohemya'da doğan rahip, yazar ve tarihçi olan Praglı Kosmas tarafından yazılan bir kroniktir.[1]

Chronica Boemorum, antik çağlardan XII. yüzyılın ilk çeyreğine kadar Çek ülkesindeki tarihi olaylar hakkında bilgi vermektedir. Bu kronik sadece Çekler hakkında değil, X ve XII. yüzyıllar arasındaki çeşitli Avrupa devletleri arasındaki ilişkileri de anlatmaktadır. Güvenilir bir tarihsel kaynak olarak kabul edilen kronik, özellikle çağdaş olaylarla yakından ilgili olduğundan, birçok bakımdan Çek yıllıklarının daha sonraki gelişimine yön vermiştir. Kronik üç kitaba ayrılır:

I. Birinci kitap 1119 yılında tamamlanmıştır. Dünya‘nın yaratılışı ile başlar ve 1038 yılında sona erer. Bohemya devletinin efsanevi kuruluşunu ve 600‘lü yıllarda yaşayan en eski Bohemyalıları, Düşes Libuše ve onun Přemysl ile evlenmesiyle kurulan Přemysl hanedanını, Dük Bořivoj ve ve Bohemya'da Hristiyanlığın tanıtılmasını, Aziz Wenceslaus ve büyükannesi Ludmila‘yı ve Aziz Adalbert‘in hayatını anlatır.

II. İkinci kitap 1038-1092 yılları arasındaki Bohemya tarihini anlatır. Kitap, Dük Břetislav‘ın kahramanca işleriyle ve onun Polonya‘ya karşı galibiyetiyle başlar. Ayrıca cesur bir lider olarak bilinen Kral Vratislav‘ın uzun ve güçlü saltanatından da bahsedilmektedir. Kitap Vratislav‘ın ölümüyle biter.

III. Üçüncü kitap, Vratislav'ın ölümünden sonra 1092 ile 1109 yılları arasındaki kanlı iç savaş zamanının açıklamasıyla başlıyor. Kronik, Vladislav‘ın 1109-1125 arasındaki saltanatıyla sona ermektedir. Aynı yıl (1125), Kosmas ölür.

Kosmas'ın Boemorum Kroniği, Çekler ve çevresindeki halklar hakkındaki en önemli kaynaklardan bir tanesidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Cosmas of Prague and the Chronicle of the Bohemians". 14 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2020.