Prada

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prada
Kuruluş 1913
Kurucu Mario Prada
Genel merkezi
Milano
,
İtalya
Kilit kişiler Miuccia Prada : Baş Tasarımcı, Costantino Ruspoli: CEO, Christopher Rashidian: CFO
Ürün Giyim, Kozmetik, Moda Aksesuarları, Mücevherat, Parfüm, Şarap, Saat
Çalışan sayısı 12, 414 (2015)
Website www.prada.com

Prada S.p.A. kadınlar ve erkekler için lüks kıyafetler, deri aksesuarlar, çantalar, şapkalar vb. ürünler alanlarında uzmanlaşmış bir İtalyan moda markası. Mario Prada tarafından kurulmuştur.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Temelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket 1913 yılında Mario Prada ve kardeşi Martino [1] tarafından deri ürünleri mağazası olarak "Fratelli Prada" adıyla (Türkçesi: Prada Kardeşler) Milano, İtalya'da kuruldu. Mağazada ilk başlarda deri ürünler ve İngiltere'den ithal edilen çanta ve valizler satılıyordu. Milan mağazası, İtalyan aristokrasisi ve seçkin Avrupalı elitler arasında hızlı bir şekilde favori bir mağaza haline geldi. 1919'da Prada, "İtalyan Kraliyet Evinin Resmi Tedarikçisi" unvanını aldı ve İtalya kraliyet sembolünü şirket logosunda taşıma hakkına sahip oldu.

Mario Prada'nın torunu Miuccia Prada ve Patrizio Bertelli, 70'lerin sonlarında birlikte çalışmaya başlayarak markayı uluslararası arenada geliştirmenin temellerini atmışlardır. Patrizio Bertelli lüks ürünler sektöründe yeni bir zemin oluşturmuştur. Bu süreçte, tüm prosesler üzerinde doğrudan iç kontrol sağlamış ve tüm üretim döngüsünde katı kalite kriterlerini uygulayan yeni bir iş modeli getirilmiştir. Miuccia Prada'nın yaratıcı yeteneği ve avant-garde yaklaşımı küresel moda endüstrisinde dikkat çekerken, modaya farklı bir bakış açısı ile dünyaya bakabilme yeteneği sadece trendleri tahmin etmeyi değil, yeni trendler belirlemesini sağlamıştır.[2]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bkz.[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]