Pollyanna

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pollyana
YazarEleanor H. Porter
Yayım1913
YayımcıL.C. Page
Sayfa310 syf.
ISBN1-55748-660-3
OCLC33897078

Pollyana, Eleanor H. Porter'ca yazılmış çocuk edebiyatının klâsiklerinden kabul edilen kitaptır. Kitabın ana kahramanı olan Pollyana aynı zamanda çok iyimser kişilere takılan bir ad olmuştur.[1]

Pollyana pek çok kez film olarak sinemaya uyarlandı. En çok bilineni Hayley Mills'in oynadığı Disney'in 1960 tarihli Pollyana filmidir.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitabın ana karakteri Vermont'taki varsıl ancak sert mizaçlı teyzesinin yanında yaşamaya giden yetim Pollyanna Whittier'dır. Pollyanna'nın yaşam felsefesi "Mutluluk Oyunu", babasından öğrendiği iyimser tutumdur. "Mutluluk Oyunu", yaşlı bir kadın, babasıyla ona gereksinim duymadıkları koltuk değneklerini armağan olarak verirken: Bu değneklere bakıp gereksinim duymadığın için sevin demesiyle başlamıştır.

Bu felsefeyle birlikte kendi sevimli kişiliği, içten, sıcakkanlı ruhuyla Pollyanna teyzesinin yaşadığı sevinçsiz yere sevinç getirir ve orayı yaşanabilecek bir yer hâline getirir. "Mutluluk oyunu", teyzesinin katı tutumuna karşı da onu koruyarak hayata bağlar. Şöyle ki, teyzesi onu zemini halısız, duvarları resimsiz bir tavan arasına koyduğunda Pollyanna, yüksek pencereden manzaranın daha iyi göründüğünü söyler; teyzesi onu yemeğe geç kaldığı için hizmetçi Nancy ile süt-ekmek yemek zorunda bıraktığında, teyzesine teşekkür eder. Kasaba halkı Pollyanna'ya teyzesi aracılığıyla "Mutluluk Oyunu" yardımıyla nasıl yaşama sıkı sıkı tutunduklarını iletirler. Romanın sonunda teyzesi eski sevgilisi Dr. Chilton ile evlenir, Pollyanna da yeniden yürümeye başlar, üstelik bacağını geçici olarak kullanamadığından değerini anladığı için bundan da mutlu olur.

Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Roman, ne olursa olsun bir olaydan mutluluk verecek bir sonuç çıkarmak anlamındaki "Pollyanna ilkesi" ya da "Pollyannacılık" sözcüğünü dünya dillerine kazandırdı. Bu terim iyimserliğin saflığında olan kişiler için ya da gerçekleri benimseyemeyen kişiler için aşağılamak için de kullanılır.

New Hampshire eyaletinin Littleton kasabası sakinlerince Pollyanna'nın yazarı Eleanor H. Porter onuruna tunç yontu dikildi. Yontu gülümseyen Pollyanna'yı betimliyor. Littleton ayrıca her yıl düzenlenen Pollyanna Mutluluk Günü'ne de ev sahipliği yapıyor.[2]

Uyarlamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

1960 filmi[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiliz oyuncu Hayley Mills'in başrol oynadığı 1960 yılında yayımlanan, David Swift'in yönettiği Disney filmidir.

1973 dizisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Elizabeth Archard'ın Pollyanna'yı oynadığı 1973 yapımlı altı bölüm yayınlanmış televizyon dizisidir.

1986 TV dizisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Japon animasyon stüdyosu Nippon Animasyon'un yaptığı Ai Shoujo Pollyanna Monogatari (Pollyanna'nın Öyküsü, Sevginin Kızı) adlı 51 bölümlü animedir.

1989 Filmi[değiştir | kaynağı değiştir]

Disney'in yaptığı çağdaşlaştırılmış, Afrikalı-Amerikalı oyuncu kadrosunun oynadığı, İngiliz Carlton Televizyonu'nun yayınladığı Amanda Burton'un Pollyanna'yı oynadığı televizyon dizisidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Pollyanna: Spirit of Optimism Born Out of War". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2014. 
  2. ^ "Pollyanna of Littleton New Hampshire". 7 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2014.