polkit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
polkit
Geliştirici(ler) David Zeuthen, Red Hat
Kararlı sürüm 0.110 / 9 Ocak 2013
İşletim sistemi Linux
Tür Ayrıcalık yetkilendirme yöneticisi
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı
Resmî sitesi freedesktop.org/polkit

polkit (daha önceki ismiyle PolicyKit) Unix benzeri işletim sistemlerinde sistem çapında ayrıcalıkları kontrol etmek için bir işletim sistemi bileşenidir. Ayrıcalıklara sahip olmayan işlemlerin ayrıcalıklara sahip olanlarla organize bir şekilde iletişim kurmasını sağlar. sudo gibi sistemlerin aksine bütün bir süreç için root yetkileri vermez, aksine daha ince bir seviyede merkezi sistem politikası kontrolü sağlar. Şu an freedesktop.org projesinde barındırılmakta olan polkit, Red Hat'tan David Zeuthen tarafından geliştirilmiş ve bakımı sürdürülmektedir.

0.105 sürümünden sonra projenin ismi sistem bileşenin baştan yeniden yazıldığını, uygulama programlama arayüzünün değiştiğini ve geriye uyumluluğun kırıldığını vurgulamak adına PolicyKit'ten polkit'e dönüştürülmüştür.

Fedora, PolicyKit'i içeren ilk dağıtım olmuştur, daha sonra da 8.04 sürümü itibarıyla Ubuntu, 10.3 sürümü itibarıyla openSUSE olmak üzere çeşitli diğer dağıtımlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Fedora gibi bazı dağıtımlar yeniden yazılmış polkit'e geçiş yapmıştır.

Ayrıca polkit, pkexec ile birlikte kullanılarak root yetkileriyle çalıştırılması için tasarlanmış programların yükseltilmiş ayrıcalıklarla yürütülmesini de sağlar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]