Plaoşnik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Plaoşnik
Aziz Clement Kilisesi
Müslüman mezarları
Hristiyan bazilikası
Vaftizhane

Plaoşnik (MakedoncaПлаошник, Плаош) Kuzey Makedonya Ohri ilinde bulunan bir arkeolojik bölge. Bulgar Çarı Samuel tarafından yaptırılan kaleden yaklaşık 250 metre uzaklıktadır.[1]

Arkeolojik bölge[değiştir | kaynağı değiştir]

Aziz Clement Kilisesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayasofya Kilisesi ardından Ohri şehrinde bulunan en önemli ikinci kilise olan Aziz Clement kilisesi, Aziz Clement tarafından 893 yılında erken dönemden kalma bir hristiyan bazilikası üzerine inşa edilmiştir. Yine de kilisenin üzerine inşa edildiği kilise kalıntı ve duvarlarından hiçbir suretle istifade edilmeksizin kurulmuştur.[2] Dış kalenin yüksek bir noktasında bulunan bu kilise, Aziz Panteleimon'a adanmıştır. Osmanlı'nın Balkanları fethetmesine kadar Aziz Clement'in burada gömülü olduğuna inanılır. Fetih sonrası camiye çevrilen kilise İmaret Camisi ya da Sinan Çelebi camisi isimlerini almıştır.

Caminin içinde döşemesi kaldırılmak suretiyle yapılan bir kazıda 1943 yılında, bu kilisenin duvarları hatta fresko resimleri meydana çıkarılmıştır. Şimdi burası,içindeki iki kilise kalıntısı ile cami, arkeolojik bir bütün olarak bakımlı bir harabe halinde korunmaktadır.

Vaftizhane

Plaoşnikte arkeolojik sitinde 5 nefli bazilikaya ait bir vaftizhane bulunmaktadır. Kilisenin 4 ila 6. yüzyıllar arasına tarihlenen mozaik kaplamalarında svastika sembolü göze çarpmaktadır. Bu erken döneme ait kilisenin Pavlus'a adandığı ve üzerine 9. yüzyılda Aziz Clement Manastırı inşa edildiği düşünülmektedir.[3]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ohrid – "Plaosnik" will look the same as in the time of St. Kliment". 27 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mart 2017. 
  2. ^ Semavi EYİCE. "Ohri'nin Türk Devrine Ait Eserleri." Vakıflar Dergisi, 6 (1965): 140.
  3. ^ Institute of Conservation and Restoration and Museum – Ohrid; Plaoshnik, Then and now -Brochure No. 6