Placeopedia

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Placeopedia
URL Placeopedia.com
Site türü Web eşlemlendirme
Kullanılabilir dil(ler) İngilizce
Sahip mySociety
Oluşturan mySociety
Başlama tarihi Eylül 2005
Geçerli durum Etkin

Placeopedia, Google Maps resimleri (uydu fotoğrafları dahil) ve Wikipedia maddelerini birleştiren, içeriği kullanıcılar tarafından belirlenen bir coğrafya sözlüğüdür. Placeopedia, Birleşik Krallık merkezli mySociety tarafından Eylül 2005'te kurulmuştur.

Kullanıcılar belirli bir bölgeyi o bölgenin İngilizce Vikipedi sürümündeki maddeyi kullanarak işaretleyebilmektedirler. Bu, eşlemin Vikipedi maddelerine olan bağlantılarıyla birlikte görüntülenmesini sağlar. İşareti koyan kullanıcılar görülebilmekte ve düzeltme istekleri Placeopedia yöneticileri tarafından değerlendirilmektedir.

Sistemdeki bilgilere Google Earth üzerinden de ulaşılabilir. Yer bilgileri bir KML dosyasında saklanır.

Site, Creative Commons lisansını kullanan bir RSS veri kaynağı da sunmaktadır. Sitenin veritabanı birkaç dosya biçiminde indirilebilmektedir.

Site, ilk açıldığında kullanıcıların e-posta adreslerini kullanarak üye olmalarını zorunlu kılıyor ve veritabanının indirilmesine izin vermiyordu. Bu kısıtlamalar artık söz konusu değildir.

Google Earth resimlerini Wikipedia maddeleriyle bağlantılandıran birçok proje başlatılmıştır ancak coğrafi koordinatları doğrudan Google Earth'ten alan bu uygulamalar kullanıcı girdilerine gerek duymamaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]