Pinema

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pinema

1993 yılında Pamir Demirtaş tarafından kurulan Pinema Filmcilik, Türkiye’deki başlıca film dağıtım şirketlerinden biri hâline gelmiştir. Amacı Türk seyircisini yerli ve yabancı yapımlarla sinema, televizyon ve diğer mecralarda buluşturmaktır.

Pinema Filmcilik, Hollywood yapımlarının yanı sıra birçok farklı ülkenin yapımlarını da Türk izleyicisine ulaştırmaktadır. Ayrıca gelişmekte olan Türk film pazarındaki yapımları uluslararası seyirciyle buluşturmayı hedeflemektedir.

Bütçeleri 1 ila 100 milyon dolar arasında değişen birçok yabancı stüdyoyla çalışmış ve çalışmaktadır. Polygram, Summit Entertainment, Canal +, Universal, Columbia Home Video, Beacon, Strike, Hyde Park Entertainment, Relativity Media, Morgan Creek Int., Arclight Pictures bunlardan bazılarıdır.

Yurt dışındaki uzun soluklu dostluklar ve sağlam bağlar sayesinde, İstanbul’da yapılan galalara Oliver Stone, Francis Ford Coppola, Mario Kassar ve Luc Besson’un katılımları sağlanmıştır. Yine bu dostluklar sayesinde yabancı yapımcılarla Türk yönetmenler bir araya gelmiş ve yeni projelere adım atılmıştır.

Pinema filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1990'larda[değiştir | kaynağı değiştir]

2000'lerde ve 2010'larda[değiştir | kaynağı değiştir]

Basın[değiştir | kaynağı değiştir]