Kardeş Gibiydiler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kardeş Gibiydiler
Sleepers
Film afişi
Yönetmen Barry Levinson
Yapımcı Barry Levinson
Senarist Barry Levinson
Lorenzo Carcaterra
Oyuncular Kevin Bacon
Billy Crudup
Robert De Niro
Dustin Hoffman
Brad Pitt
Müzik John Williams
Görüntü yönetmeni Michael Ballhaus
Cinsi Sinema filmi
Türü Gerilim, dram
Renk Renkli
Yapım yılı 1996
Çıkış tarih(ler)i  ()
Süre 147 dakika
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce

Kardeş Gibiydiler (Özgün adı: Sleepers), 1996 yapımı dram türündeki ABD filmi. Barry Levinson'ın yönetmenliğini üstlendiği film, Lorenzo Carcaterra'nın 1995 yılında yayımlanan aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Türkiye'de yayınlanan Suskunlar dizisi de bu konuyu içerir.[1]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Lorenzo "Shakes" Carcaterra, Tommy Marcano, Michael Sullivan ve John Reilly, 1960'ların ortalarında Hell's Kitchen'da çocukluk arkadaşlarıdır . Yerel rahip, Peder Robert "Bobby" Carillo, çocuklara bir baba figürü olarak hizmet eder ve onlara göz kulak olur. Ancak, yerel bir gangster olan Kral Benny için küçük işler yapmaya başlarlar.

1967 yazında, bir sosisli sandviç satıcısını soyarken bir adamı yanlışlıkla ağır şekilde yaraladılar. Çocuklar Upstate New York'taki Wilkinson Erkek Evine mahkum edildi ; Tommy, Michael ve John 12–18 ay hapse mahkum edilirken, Shakes'e 6–12 ay hapis cezası verilir. Orada, çocuklar gardiyanlar Sean Nokes, Henry Addison, Ralph Ferguson ve Adam Styler tarafından fiziksel ve cinsel tacize uğradı. İstismar erkekleri ve arkadaşlıklarını sonsuza dek değiştirir.

Çocuklar tesiste kaldıkları süre boyunca , gardiyanlar ve mahkumlar arasında Wilkinson'ın yıllık futbol maçına katılırlar . Michael, siyah bir mahkum olan Rizzo'yu, gardiyanlara karşı savaşabileceklerini göstermek için ellerinden geldiğince sıkı oynamaları gerektiğine ikna eder. Rizzo kabul eder ve oyunu kazanmaya yardım eder. Bunun bir sonucu olarak, dört erkek çocuk da dövülür ve birkaç hafta hücre hapsine atılır ve Rizzo, gardiyanlar tarafından dövülerek öldürülür. Ailesine zatürreden öldüğünü söyleyerek Rizzo cinayetini örtbas ederler .

1968 baharında, Shakes'in Wilkinson'dan serbest bırakılmasından kısa bir süre önce, istismarı kamuya bildirmeleri konusunda ısrar ediyor. Diğerleri reddeder ve Michael anlattıkları herhangi birinin hikayelerine inanmayacağını veya umursamayacağını iddia eder. Daha sonra çocuklar, serbest bırakıldıktan sonra bile tacizden asla bahsetmemeye karar verirler. Çocukların serbest bırakılmasından önceki gece Nokes, kendisinin ve diğer gardiyanların, gardiyanların özellikle acımasız tacizde bulunduğu bir "veda partisi" düzenlediklerini söyledi.

On üç yıl sonra 1981'de, John ve Tommy - şimdi kariyer suçluları - beklenmedik bir şekilde bir Hell's Kitchen barında, şimdi özel güvenlik görevlisi olan Nokes ile karşılaşır. Yaşadıkları tacizi reddeden Nokes ile yüzleşirler ve onu tanıkların önünde vurarak öldürürler. Bölge savcı yardımcısı olan Michael, davaya atanmayı ayarlar; gizlice savcılığa batma niyetindeve gardiyanların yaptıklarını ve Wilkinson'ın bunu örtbas ettiği için ifşa edin. O ve şimdi bir gazete muhabiri olan Shakes, John ve Tommy'yi serbest bırakmak ve hayatta kalan tacizcilerinden intikam almak için bir plan yaparlar. Başkalarının (Kral Benny ve sosyal hizmet uzmanı olan çocukluk arkadaşları Carol dahil) yardımıyla planlarını, eski Wilkinson muhafızlarının geçmişleri üzerine Michael tarafından derlenen bilgileri kullanarak gerçekleştirirler. Ayrıca John ve Tommy'yi savunması için alkolik ve mahvolmuş bir avukat olan Danny Snyder'ı tutarlar.

Michael'ın planı ancak Nokes'un itibarına zarar verebilirse ve John ve Tommy'yi çekim sırasında başka bir yere yerleştirirse işe yarayacaktır. Ferguson, Nokes'un karakterinin tanığı olarak mahkemeye çağrıldığında, kendisinin, Nokes'un ve diğer gardiyanların erkek çocukları taciz ettiğini kabul etmek zorunda kalır. Ancak davayı kesinleştirmek için John ve Tommy'ye bir mazeret verebilecek kilit bir tanığa ihtiyaçları var . Shakes, ilk başta direnen, ancak istismarı duyduktan sonra isteksizce yalan söylemeyi kabul eden Peder Bobby ile uzun bir konuşma yapar . Duruşmada Peder Bobby, John ve Tommy'nin çekim sırasında bir New York Knicks maçında onunla birlikte olduklarını ve maçta olduklarını kanıtlamak için üç bilet koçanı olduğunu ifade eder. Sonuç olarak, John ve Tommy beraat etti .

Kalan gardiyanlar da işledikleri suçlardan dolayı cezalandırılırlar: Hala çocukları taciz eden bir politikacı olan Addison, yerel uyuşturucu patronu ve Rizzo'nun ağabeyi Little Caesar tarafından öldürülür; Artık yozlaşmış bir polis olan Styler, rüşvet aldığı ve bir uyuşturucu satıcısını öldürdüğü için tutuklandı ; ve bir sosyal hizmet uzmanı olan Ferguson, mahkemeye kabulünün bir sonucu olarak işini ve ailesini kaybeder.

Michael, Shakes, John, Tommy ve Carol kutlamak için bir barda buluşur. Shakes, Hell's Kitchen'da yaşayan bir gazete muhabiri olmaya devam ediyor. Michael savcılığın ofisini bırakır, İngiltere kırsalına taşınır, marangoz olur ve asla evlenmez. John kendini ölümüne içiyor ve Tommy öldürülüyor; ikisi de 30 yaşından önce ölüyor. Carol, şehirde sosyal hizmet uzmanı olarak kalıyor ve dört çocuğun adını verdiği bir oğlu var.

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör/Aktris Rol
Kevin Bacon Sean Nokes
Robert De Niro Father Bobby
Dustin Hoffman Danny Snyder
Jason Patric Lorenzo Carcaterra
Brad Pitt Michael Sullivan
Ron Eldard John Reilly
Billy Crudup Tommy Marcano
Minnie Driver Carol Martinez

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Unutulmaz film dizi oluyor". haberturk. 7 Aralık 2011. 5 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]