Pieter Feith

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Pieter Feith

Pieter Cornelis Feith (d. 9 Şubat 1945, Rotterdam), Avrupa Birliği Özel Temsilcisi (EUSR) olarak eski ve hala Kosova'daki Uluslararası Sivil Temsilci olarak hizmet veren Hollandalı bir diplomat.

Hollanda'da ve İsviçre, Lozan Üniversitesi'nde siyaset bilimi okudu ve 1970'de Amerika Birleşik Devletleri, Massachusetts, Medford'ta Fletcher Okulu'nda Hukuk ve Diplomasi mezunu oldu.

Feith, 1970 yılından beri dışişlerinde aktif görevlerde bulunmuştur. Brüksel'de Batı Avrupa Birliği (BAB) ve Şam, Bonn, New York (Birleşmiş Milletler Misyonu), Hartum ve Hollanda'da NATO misyonlarında bulunmuştur.

Ayrıca 1997 yılında Lahey'de Birleşmiş Milletlerin Kimyasal Silahlar Sözleşmesine Taraf Devletler, ilk Konferansına başkanlık etmiştir.

Feith, NATO ile yaptığı süre içinde, Balkanlar'da aktif görevlerde de bulunmuştur. Özellikle Bosna-Hersek'de IFOR Komutanlığının Siyasi Danışmanı olarak görev yapmıştır. Pieter Feith Darfur misyonu değerlendirmesi için AB Konseyi'nde görev yaptı. Aynı zamanda Irak için AB Uzman Ekibinde çalıştı.

Feith, 2005 yılında Aceh Gözlem Misyonu, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası kapsamında zorunlu bir görevin başkanı oldu. Başarılı olan görevi 2006 yılı Aralık ayında sona erdi.

Nisan 2008 yılında AB yetkilileri bir ekip kurdu ve kısmen tanınan Kosova Cumhuriyeti Anayasasında onaylandı.

Bomba Saldırı[değiştir | kaynağı değiştir]

14 Kasım 2008'de Kosova'nın başkenti Priştine'de Pieter Feith'in bürosunun önünde patladı. Almanya'nın istihbarat servisi BND ajanları Robert Z, Andreas J ve Andreas D, bombayı atmaktan şüphelenerek tutuklandılar. 29 Kasım'dabu üç adam Priştine'yi Berlin'e giden özel bir uçuşta terk etti.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]