Philip J. Fry

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Philip J. Fry
Philip J. Fry
İlk görünümSpace Pilot 3000
SeslendirenBilly West
Bilgileri
Türİnsan
MeslekPlanet Express için gezegenler arası dağıtım elemanı

Philip J. Fry, animasyon bilimkurgu dizisi Futurama'nın ana kahramanıdır ve Billy West tarafından seslendirilmektedir. Dizide genellikle soyadı olan Fry olarak çağrılır.

Hayalî karakter biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Fry, 1974 yılında doğmuş, ortalama bir pizza dağıtıcısıdır. 2000 yılına saniyeler kala, bir sahte pizza siparişini teslim ederken kazara bir dondurucuya girer. 1000 yıl boyunca donuk kalır ve 2999 yılının son gününde uyanır. Uyandığında tek gözlü kariyer atayıcısı Turanga Leela ve sürekli sigara içen, kleptomanik robot Bender ile tanışır. Üçü, hep birlikte çılgın ve bunak eski bir bilim adamı ve Fry'ın büyük-büyük-büyük... (vs.) yeğeni olan Prof. Hubert J. Farnsworth'un dağıtım şirketinde uzay gemisi mürettebatı olarak işe girerler. Fry'ın eski hayatında bir ağabeyi, Yancy, ve donmasından hemen önce Fry'ı terk eden bir kız arkadaşı, Michelle, vardı. Yeni erkek arkadaşının kendisi terk etmesinden sonra Michelle kendini dondurdu ve 2. sezon finali The Cryonic Woman'da tekrar görünür.

İlk hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1974'te New York City'de doğdu ve Philips tornavidasının ardından isimlendirildi. Hep kavga ettiği bir Yancy adında bir ağabeyi vardı. Lisede, her hafta 100 kutu kola içtikten sonra 3 kez kalp krizi geçirdi. Coney Island Koleji'ni bıraktıntan sonra, bir gün Dünya'yı kurtarmasına yardım edeceğine inandığı için 3 yıl boyunca sürekli televizyon seyretti. Daha sonra Panucci Pizza'da dağıtım elemanı olarak işe girdi.

Fry hakkında daha fazla[değiştir | kaynağı değiştir]

Basit, sevimli, saf ve olgunlaşmamış olarak tasvir edilir. Suça olan eğilimine rağmen Bender'ı en yakın arkadaşı olarak tanımlar. Duygularını dile getirecek zekası olmamasına rağmen, Leela için güçlü duyguları vardır, umutsuz olmamakla birlikte duyguları genellikle karşılıksız kalır. Leela bazen ilgisine karşılık gösterir, fakat erkeklerden yüksek beklentileri olması, Fry'ın olgunlaşmamış olması ve katıksız aptallığı, herhangi bir potansiyel aşka engel teşkil eder.

The Why of Fry bölümünde, Leela'nın her şeyden bihaber gözüken evcil hayvanı Nibbler, kendisinin Fry'ın donmasından sorumlu olduğunu açıklar. Fry'ın eşsiz zihinsel özellikleri (Delta beyin dalgasından yoksundur. Bu aptallığının sebebi ve kendi kendisinin büyük babası olmasının sonucudur.) kötü Brainspawn'ın Evren'deki her bilgiyi toplayan şiddetli saldırısına karşı koyabilir. Nibbler'ın halkı, Nibblonianlar, onu "Ulu Kişi" sayarlar. Kehanete göre (1999'un son gününde, Nibblonianlar daha zaman yolculuğunu keşfetmemişti.) Fry'ın Dünya'yı kötü Brainspawn'dan kurtaracak kişi olduğunu tahmin ettiler. Fry'ın doğal ömrü doğru milenyuma yetişmeyeceğinden, Nibbler'ı daha önce bahsedilen pizza siparişini vermek ve hiçbir şeyden şüphe etmeyen Fry'ı dondurucuya itmek için geçmişe gönderirler.

Karakterin geliştirilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaratılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Fry'a "Philip" adı Matt Groening tarafından yakınlarda öldürülen Phil Hartman'a saygısından verildi. Zapp Brannigan rolü, Phil Hartman için yaratılmıştı.[1]

Groening'e göre, Fry'ın karakteri onu bir kaybeden olarak kalacak ve yazarların umduğu şekilde hedef genç erkek kitleyi etkileyecek şekilde zaman içinde gelişti.[2] Fry'ın karakteri, Dünya'nın ötesine geçemeyen altın kalpli her şeyi eline gözüne bulaştıran, inatçı ve hantal biri olsa da, küçük bir umut ışığı vardır.[2]

Oyuncu seçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Fry, Doktor Zoidberg, Profesör Farnsworth ve diğer birçok karakteri seslendiren Billy West tarafından seslendirilir. Billy West asıl seçmelerde Fry'ın rolünü elde edemedi, fakat bir oyuncu değişimi sonunda kendisine bu iş teklif edildi.[1] West'in Fry için kullandığı ses "normal cumartesi sabahı iyi adamı" olarak tanımlanmıştır.[3] West, Fry'ın sesini kendi sesine benzer olduğunu, fakat başka birinin aynı sesi daha zor taklit edebilmesi için "çizgi filmsel" özellikleri işin dışında tuttuğunu söyler.[1] West, ayrıca Bender's Big Score'da Fry'ın zaman yolculuğu kopyası olan, gırtlağı yaralanmış Lars Fillmore'u benzer bir sesle seslendirir. Yapımcılar izleyicilerin Lars'ın gerçek kimliğini tahmin edememesi için, onu başka bir aktörün seslendirmesini düşünmüşler, daha sonra seslendirmeyi West'ten başka birisinin yapmasının mantıksız olduğuna karar verdiler.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Joel Keller (15 Haziran 2006). "Billy West: The TV Squad Interview". TV Squad.com. 6 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2007. 
  2. ^ a b Sterngold, James (22 Temmuz 1999). "Bringing an Alien And a Robot to Life; The Gestation of the Simpsons' Heirs". New York Times. Erişim tarihi: 20 Haziran 2008. 
  3. ^ Wertheimer, Ron (26 Mart 1999). "TV WEEKEND; A Feeling We're Not in Springfield . ." The New York Times. Erişim tarihi: 19 Haziran 2008. 
  4. ^ Bender's Big Score'un DVD yorumlarında bahsedilir.