Hubert J. Farnsworth

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hubert J. Farnsworth
Professor Hubert Farnsworth
Professor Hubert Farnsworth
İlk görünümSpace Pilot 3000
SeslendirenBilly West
Bilgileri
Türİnsan
CinsiyetErkek
MeslekÇılgın bilim adamı ve Planet Express dağıtım şirketinin sahibi. Mars Üniversite'sinde akademisyen.

Profesör Hubert J. Farnsworth ya da sadece Profesör (doğumu 9 Nisan 2841, New New York), Futurama dizisinde gözüken ve Billy West tarafından seslendirilen hayali karakter.

Dizinin ana karakterlerinin çoğunun çalıştığı Planet Express dağıtım şirketinin sahibi oldukça yaşlı Profesör Farnsworth, dizinin ana kahramanı Philip J. Fry'ın büyük-büyük-büyük (vs.) yeğeni ve yaşayan tek akrabasıdır.

Karakter geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Profesör, çoğu bölümde itiraf ettiği gibi bir çılgın bilim adamıdır. Dizinin yaratıcıları onu elektronik televizyonun yaratıcısı Philo Farnsworth ve Kaliforniya Üniversitesi'ndeki Filozofi profesörü Hubert Dreyfus 'un ardından isimlendirmişlerdir. Profesör, bunamış, çılgın, tahmin edilemeyen, hem manyak hem de dahi, yaşlı bir adamdır. Felaket günü cihazları ve atomik süper insanlar yaratmada yetenekli ve tutkuludur. Kendisine, çalışanlarına ve genelde tüm evrene zararlıdır. En az bir paralel evreni icatlarıyla tehlikeye sokmuştur.

Profesör Mars Üniversitesi'nde ders verir ve Momcorp için çalışmıştır, fakat günümüzde saçma cihazlar icat eder ve mürettebatı için intihar görevleri ile çıkagelir. Momcorp'tayken, şirketin CEOsu, Mom ile aşk yaşamıştır, fakat Mom, Profesörün ürettiği gözlerinden gökkuşağı çıkartan insan biçimli oyuncak kedisini silah şekline sokmaya karar verince şirketten ayrılmıştır. Profesörün uzmanlık alanı açıklanmamıştır, fakat geçerli senaryoya göre gerekli her bilim alanında uzmanlığını sergiler. Bu, Profesör Bender's Big Score'da "Ben her şeyi her şeye doğrudan bağlayabilirim. Ben Profesörüm!" diye bağırdığında tepe noktasına ulaşmıştır.