İçeriğe atla

Turanga Leela

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Turanga Leela
Turanga Leela
İlk görünümSpace Pilot 3000
SeslendirenKatey Sagal
Bilgileri
TürMutant, insan
CinsiyetKadın
MeslekPlanet Express uzay gemisinin kaptanı

Turanga Leela, Katey Sagal tarafından seslendirilen animasyon televizyon dizisi Futurama'da bir kurgusal karakter. Leela, Planet Express Gemisi'nin kaptanı ve dizinin ana kahramanı Fry'ın aşkıdır. Önceleri dizide tek gözlü bir Uzaylı olduğuna inanılıyordu, sonra bir kanalizasyon mutantı olduğu anlaşıldı.

Dizideki rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Leela, işvereni Hubert J. Farnsworth'un Planet Express Gemisi'nin kaptanıdır. Gemiyi kullanır ve mürettebata emirler verir. Bir yetimhanede yetiştirildiği için, hayatı ve dizi boyunca tek gözlü bir uzaylı olduğuna inanılmıştır. Daha sonra bir insan ve bir kanalizasyon mutantı olduğunu öğrenmiştir. Ebeveynleri (Turanga Morris ve Turanga Munda[1]), onun hayatını bir azınlık grubunun parçası olarak geçirmesini istemedikleri için onu bir uzaylı olarak yetimhaneye bırakmışlardır. Ebeveynleri, onu çocukluğu boyunca kanalizasyondan izlemiştir. Gerçeği öğrendikten sonra, Leela, onlarla daha fazla zaman geçirmeye çalışmıştır.

Leela ve Fry'ın ilişkileri, dizinin ana konularından biridir. Fry, sürekli onun onayını arar, fakat Leela onu toyluğundan dolayı sürekli geri çevirir. Leela'nın Fry'a aşık olduğu zamanlar da vardır, özellikle Fry onun için hayatını tehlikeye atınca. Fry'ı gerçek bir arkadaş olarak görür ve ondan daha azını istemez. Sürekli Fry'a olan derin duygularını gizler (ve bastırır) gibi görünür

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bölüm #4ACV04 "Less Than Hero"