Phil Hartman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Phil Hartman
Phil as Chick-1-1.jpg
Doğum 1948
ABD
Ölüm 1998
ABD
Meslek Aktör, komedyen

Phil Hartman (d. 24 Eylül 1948 - ö. 28 Mayıs 1998), Amerikalı aktör, komedyen, senarist ve grafiker. Brantford, Ontario'da doğdu ve on yaşındayken, ailesi Birleşik Devletler'e göç etti. California State Üniversitesi, Northridge'de grafik sanatlar bölümünden derece ile mezun olduktan sonra, Poco ile America gibi müzik gruplarının albüm kapaklarını tasarladı. 1975 yılında The Groundlings adındaki komedi grubuna katıldı ve burada komedyen Paul Reubens'e karakteri Pee-wee Herman'ı geliştirmede yardım etti. Hartman, Pee-wee's Big Adventure filminin senaryosunda yardımcı yazarlık yaptı ve Reubens'in Pee-wee's Playhouse şovunda tekrarlanan bir rolde yer aldı.

Hartman, 1980'lerin sonunda skeç komedi şov Saturday Night Live'da yer aldığında tanınmaya başlandı. İzlenimlerinden ötürü -özellikle Başkan Bill Clinton'ın- ünlü oldu ve sekiz sezon boyunca şovda kaldı. Hartman, 1989'daki SNL çalışmasından ötürü bir Primetime Emmy Ödülü kazandı. 1995'te, kendi şovu için planları ortaya çıktıktan sonra, NBC sitcomu NewsRadio'da Bill McNeal olarak yer aldı. Sık sık animasyon TV dizisi Simpsonlar'da rol aldı ve Houseguest, Sgt. Bilko, Jingle All the Way ile Small Soldiers filmlerinde yer aldı.

Hartman, 1987'de Brynn ile evlenmeden önce iki evlilik yaşadı. Fakat, Brynn'nin uyuşturucu kullanması, evliliklerini sonlandırdı. 28 Mayıs 1998 tarihinde, Hartman, Encino, Los Angeles'taki evlerinde uyurken, Brynn tarafından ateş edilerek öldürüldü ve birkaç saat sonra Brynn intihar etti.