Petre Harisçiraşvili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Petre Harisçiraşvili

Petre Harisçiraşvili (Gürcüce: პეტრე ხარისჭირაშვილი, “p’et’re h’arisç’iraşvili”, Peder Petra olarak da tanınır (20 Nisan 1818; Ahaltsihe, Gürcistan - 9 Ekim 1890, İstanbul), Katolik Gürcü din adamı. İstanbul’daki Katolik Gürcü kilisesinin kurucusudur.

Petre Harisçiraşvili Ahaltsihe’de din eğitimi aldı. Din eğitimine daha sonra Gümrü’de devam etti. Roma’da bir din okulundan mezun oldu. 1942’de Ahaltsihe’de rahip olarak görevlendirildi. 1850’lerde Aspindza bölgesinde rahipliğe devam etti. 1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı'nda Gürcistan'ın bu bölgesini ele geçirmiş olan Rusların baskısı sonucunda 1856’da ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. İki yıl kadar Venedik’te kaldı. Burada Gürcüce teoloji ve tarih kitapları yazdı. Bu tarihlerde Katolik kilisesinde Gürcüce ayin henüz kabul edilmiş değildi.

Çalışmaları ve kişiliğiyle dikkat çeken Petre Harisçiraşvili, 1859’da Vatikan’dan İstanbul’da Gürcüce ayin yapma ve tipikon ile manastır ve kilise kurma izni aldı. 1861’de, İstanbul’un o zaman gözde yerlerinden olan Feriköy’de kilise, rahip ve rahibe yetiştiren bir manastır kurdu. Kilise ve manastırın kurulmasından sonra burada bir din okulu açıldı. Okulda din eğitimi dışında Gürcü dili grameri, Gürcü edebiyatı ve Gürcü tarihi dersleri de veriliyordu. Harisçiraşvili 1870’de manastırda bir matbaanın kurulmasını sağladı. Burada Gürcüce kitaplar basılmaya başladı. 1890’de İstanbul’da ölen Petre Harisçiraşvili'nin mezarı, kurucusu olduğu manastırın bahçesindedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]