Pelisyum Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pelisyum Muharebesi
Cambyses II capturing Psamtik III.png
Mısır firavunun yakalanmasını gösteren Pers mühür figürü
TarihM.Ö. 525
Bölge
Pelisyum,Mısır
Sonuç Perslerin galibiyeti
Coğrafi
Değişiklikler
Ahameniş İmparatorluğu, Mısır'ı hakimiyeti altına aldı.
Taraflar
Mısır Krallığı Ahameniş İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
II. Psamtik II. Kambises
Güçler
Bilinmiyor Bilinmiyor
Kayıplar
50.000 7.000

Pelisyum Muharebesi Mısır Krallğı ile Ahameniş İmparatorluğu arasında M.Ö. 525 yılının Mayıs ayında yaşanan savaş. Savaş sonucunda Persler kesin sonuçlu bir galibiyet almışlar ve Ahameniş İmparatorluğu, Mısır'ı hakimiyeti altına almıştır.

Öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Herodot tarihinde anlatıldığına göre savaşın çıkmasının esas sebebi Ahameniş İmparatorluğu hükümdarı II. Kambises'in Mısır hükümdarına karşı beslediği kişisel intikam hırsı ve onu cezalandırmak amacıyla Mısır'ı ele geçirmeye karar vermesidir.[1]

Muharebe[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaş son derece tecrübesiz bir komutana sahip olan Mısırlılar açısından tam anlamıyla bir hezimetle sonuçlanmıştır. Pers ordusu karşısında güçlü bir direniş sergileyemeyen Mısırlılar; kısa süre içerisinde dağılmış ve Memphis'e doğru kaçmaya başlamışlardır.[1]

Sonucu[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaşın sonucunda Mısır Pers egemenliği altına girmiştir. Pers hükümdarı II. Kambises, firavunluk payesini kazanırken; savaştan önce Mısır firavunu olan II. Psamtik, Perslere esir düşmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Herodotus. The History of Herodotus Volume I,Book II. ss. 246-250. 14 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2013.