Paul Blobel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Paul Blobel

Paul Blobel (d. 13 Ağustos 1894 - ö. 8 Haziran 1951), Alman bir Nazi savaş suçlusu, bir SS-Standartenführer ve SD'in bir üyesi. Potsdam şehrinde doğdu. I. Dünya Savaşı'nda katıldı. Savaştan sonra Blobel, mimar olarak çalıştı ve 1924'ten 1931'e kadar bu mesleği uyguladı. İşini kaybettik sonra Nazi Partisine ve SS'e katıldı.

Sovyetler Birliği'nin Alman istilası esnasında, Ukrayna'da aktif olan Einsatzgruppe C'in Sonderkommando 4a sını yönetti. Einsatzgruppen'in, siyasal ve ırksal istenmeyen kişilerin olduğu "Tasfiye etme" programından sorumlu oldu. Kiev'de Babi Yar katliamı'nda Blobel, öncelikle sorumluydu.

Sağlık sebeplerinden dolayı, çoğunlukla onun alkol bağımlılığı yüzünden 13 Ocak 1942'de görevinden kovuldu. 1942 Haziran'da o, Aktion-1005'in nezaretinde koyuldu, Doğu Avrupa'da bütün Nazi katliamlarının kanıtını yok edilmesi vazifesiyle görevlendirildi. Toplu mezarların kazılarak ölülerin mezardan çıkarılması ve vücutlarının yakılması bunun bazılarından biridir.

Eylül 1947'de Einsatzgruppen duruşmasının başlangıcında Paul Blobel, 59,018 kişinin infazından sorumlu tutuldu. İfadesi esnasında Blobel buna rağmen, "Sadece" 10,000-15,000 kişiyi öldürmüş olabileceğini iddia etti. O, sonra Einsatzgruppen duruşmasında ABD Nurnberg askeriye mahkemesi tarafından ölüme mahkûm edildi.

Blobel, 8 Haziran 1951'de Landsberg Hapishanesinde asılarak idam edildi.