Pattaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pattaya
พัทยา
Pattaya City, เมืองพัทยา
Manzara noktasından Pattaya şehri
Pattaya arması
Arma
Tayland üzerinde Pattaya
Pattaya
Pattaya
ÜlkeTayland
Yüzölçümü
 • Toplam22.2 km²
En yüksek nokta635 m (2.083 ft)
Nüfus
 • Toplam107.406
Zaman dilimiUTC+07.00 (Tayland)

Pattaya (Thai: พัทยา, Phatthaya) Tayland'ın önemli şehirlerinden biridir. Başkent Bangkok'un yaklaşık 165 km kadar güney doğusunda ve Tayland Körfezi kıyısında yer almaktadır. Şehir, idari bakımdan Chonburi iline bağlı olmasına rağmen, kendi kendini yöneten özel belediye statüsüne sahiptir. Kelime anlamı, "Güney Batı Munson Rüzgarı" anlamına gelmektedir.

Pattaya, ismini daha sonraları Büyük Kral Taksin (King Taksin the Great) olarak anılacak Siyam Kralı Phraya Tak’dan gelmektedir. 18. Yüzyılın sonlarında (1767) eski Ayutthaya Krallığı, Burmalılar tarafından saldırı altındayken Phraya Tak (Kral Taksin) bu bölgede çok iyi bir savaş çıkartmış ve bölgenin adı bundan sonra Pattaya olarak kalmıştır.

Pattaya, 1950’lerin sonlarına kadar küçük bir balıkçı köyü olarak kalmıştır. 1964'te belediyeye dönüşmüştür. Vietnam savaşına katılan Amerikan askerleri, Pattaya’yı bir dinlenme mekanı olarak kullanmaya başlayınca büyümeye başlamıştır. 1978’de şehir olmuştur.

Şehirde yaşayan, çalışan ve çoğunluğu Batı Avrupa ile Kuzey Amerika'dan gelen yabancıların talep doğurması sonucunda şehirdeki çok katlı yapıların sayısı artmıştır. Böylece şehir, yüksek katlı yapı sayısında, ülkenin başkenti Bangkok'tan sonra ikinci sıraya yerleşmiştir.

Şehrin merkezi ve kalbi olarak Walking Street gösterilebilir. Walking Street şehrin gece hayatının merkezi niteliğindedir. Burada rock, pop, hard, striptiz, gay gibi her çok çeşitli eğlence mekanları ve gece kulüpleri bulunmaktadır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehirdeki en ucuz ulaşım seçeneklerinden biri songthaew adı verilen pikaplarla sağlanmaktadır. Şehir içerisinde ulaşım için ayrıca Tuk-Tuk adlı araçlar kullanılmaktadır. Uzak Doğu ülkelerinde sık tercih edilen tuk-tuk motosikletlerin gelişmiş bir versiyonudur. Şehre gelen turistler için ekonomik ulaşım imkânı sağlamaktadır.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Pattaya, Tayland'ın en gözde tatil merkezlerinden birisidir. 2005 yılında 5.4 milyon turiste ev sahipliği yapmıştır[kaynak belirtilmeli]. Son yıllarda Doğu Asya ve de Rusya'dan gelen yabancı turist sayısında artış yaşanmış olup Pattaya'da seks turizmi mevcuttur. Tayland'ın Isan olarak bilinen fakir kuzeydoğu kesiminden gelen kızlar Pattaya sex turizminde çalışmaktadırlar.

Pattaya, 2015 verilerine göre 2000 otel ve 136.000 odaya sahiptir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Pattaya, Kasım-Şubat arasında sıcak ve kuru bir iklime sahiptir. Mart-Mayıs arası sıcak ve nemlidir. Haziran’dan Ekim’e kadar olan zamanlarda ise yağmurludur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]