Pat O'Brien

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pat O'Brien
Genel bilgiler
Doğum adıPatrick Q. O'Brien
Doğum17 Mayıs 1965 (58 yaşında)
TarzlarDeath metal, teknik death metal, progresif metal, heavy metal
MesleklerMüzisyen, şarkı sözü yazarı
ÇalgılarGitar
İlişkili hareketlerCannibal Corpse
Slayer
Monstrosity
Nevermore
Chastain
Ceremony
Jeff Loomis
Resmî sitehttp://www.cannibalcorpse.net
Önemli çalgılar
B.C. Rich Jr V
Jackson King V
RAN Invader

Pat O'Brien (d. 17 Mayıs 1965) death metal grubu Cannibal Corpse'un solo gitaristi.[1]

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

O'Brien, Kuzey Kentucky'de doğdu. Tampa'da hayatını devam ettiren müzisyen 1983'te Hebron, Kentucky'deki Conner Lisesi'nden mezun oldu. Ebeveynleri İrlanda ve Rus kökenlidir. Hobileri arasında avcılık ve hedef vurma olduğunu belirten müzisyen, Ulusal Tüfek Derneği'nin de daimi üyesidir.[2]

İlk gitarı, 11 yaşındayken annesinin yılbaşı için aldığı bir akustik gitar oldu. Pratiklerini artırdıktan sonra ilk elektro gitarı bir Gibson SG kopyası oldu. Babası daha sonraları 1974 Gibson Flying V satın aldı.[3] Kendisine ilham veren gruplar arasında AC/DC, Deep Purple, Mercyful Fate ve Metallica vardır.

Gitar çalmayı aldığı derslerle öğrenmiştir. Bunların arasında bir süre çeşitli hocalardan aldığı klasik gitar dersleri vardır. Bir demeçte, klasik gitara olan ilgisinin babasıyla birlikte gittiği bir Andrés Segovia konserinden kaynaklanmış olabileceğini dile getirmiştir.[4]

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahnelere çıkmaya bazen bir tur müzisyeni bazen de üyesi olarak bir dizi grupla başladı. 80'lerde Chastain ve Prizoner gibi heavy metal gruplarında çaldı. 1990'larda heavy metalden death metale kaydı. 1990-1992 arasından Cincinnati çıkışlı death/thrash metal grubu Ceremony'de çaldı. Grup dağıldıktan sonra O'Brien, Cincinnati'den ayrılıp yeni bir grup aramaya karar verdi. Nihayetinde o zamanlar ikinci gitarist arayan Nevermore tarafından gruba dahil edildi.

O'Brien, Los Angeles'a taşındı ve grupta iki yıl çaldı. Bu süre zarfında ikisi de 1996'da çıkan In Memory adlı EP ve The Politics of Ecstasy adlı stüdyo albümünün kaydını gerçekleştirdi. Bu grupla turnelere katılan müzisyen grubun adını taşıyan çıkış albümü Nevermore'da yer alan "What Tomorrow Knows" adlı şarkının video klibinde yer aldı. Her şeye rağmen, bir death metal grubunda çalmak istediği için konumundan memnun değildi. Nevermore'dan ayrıldıktan sonra geçiş dönemine girdi ve kısa bir süreliğine turne elemanı olarak Monstrosity grubuna katıldı fakat boş zamanlarında da pek bir aktivite göstermedi.

1997 yılında Cannibal Corpse ile çeşitli yollarla irtibata geçti. Elemelerden sonra Rob Barrett'ın yerini doldurmak üzere kalıcı eleman olmaya hak kazandı.[5][6] Gallery of Suicide'dan Torture albümüne kadarki tüm Cannibal Corpse albümlerinde imzası bulunmaktadır. Nisan 2011'de Gary Holt kendi grubu Exodus'la çalmak için Slayer'ın Avrupa turnesini bırakınca Holt'un yerini O'Brien doldurdu. Holt, 26 Şubat 2011'den beri Slayer gitaristi Jeff Hanneman'ın yerine sahneye çıkmaktadır.[7]

Konuk müzisyen olarak[değiştir | kaynağı değiştir]

Solo gitarist olarak birkaç kez konuk müzisyenlik yaptı. Leather'in 1989 yılında piyasaya sürülen solo çıkış albümü Shock Waves'e katkılarda bulundu.[8] Lethal'ın 1997'de piyasaya tekrar sürülen Your Favorite God EP'sinde yer alan "Balancing Act" adlı bonus şarkıda çaldı. 2006'da Spawn of Possession'ın Noctambulant albümündeki "Render My Prey" adlı şarkının solo gitarında yer aldı. 2008'de Jeff Loomis'in solo çıkış albümü Zero Order Phase'da yer alan "Race Against Disaster"da gitardaydı. Aynı yıl Kataklysm'in Prevail albümünde solo konuk olarak göründü.[9]


Tutuklanması

10 Aralık 2018'de Ateşli Silahla Haneye Tecavüz ve Yaralama nedeniyle hapis cezasına ve ayrıca beş yıl gözetimin yanı sıra 23.793,45 dolar para cezasına çarptırıldı. 16 Mart'ta, O'Brien hapis cezasına çarptırıldı ve beş yıl gözetim altında tutulma cezası aldı.

Ayrıca Evinde Yapılan Araştırmada 80'den fazla ateşli silah ve üç kafatası bulundu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2013. 
  2. ^ "Cannibal Corpse Interview". Contraband Candy. Blip Networks, Inc. 29 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2013. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2013. 
  4. ^ Grow, Kory (Temmuz 2009). "Cannibal Corpse: Gory Details". Guitar World. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2013. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2013. 
  6. ^ Santos, Luis. "Addicted to Brutality". Flecha Negra Metalzine. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2013. 
  7. ^ GuitarWorld Staff Member (2011). "Cannibal Corpse's Pat O'Brien to Step In as Slayer's Guest Guitarist". Guitar World. 27 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2013. 
  8. ^ "LEATHER". Tribunal Records. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2013. 
  9. ^ "Artist page Pat O'Brien". The Metal Archives. 2 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]